Cytaty o bólu


Tancredo Neves Fotografia
Tancredo Neves 4
polityk brazylijski, prezydent elekt 1985 1910 – 1985
„Nie mam czasu ani prawdę mówiąc ochoty na leczenie.“ kategorycznie odmawiając lekarzowi, który proponował przesunięcie krótkiego objazdu Nevesa po stolicach europejskich, Ameryce Północnej i Meksyku, gdyż należało przeprowadzić dokładniejsze badania (Neves cierpiał na nasilający się ból jelit).

Aniela Salawa Fotografia
Aniela Salawa 17
Polka, błogosławiona Kościoła katolickiego 1881 – 1922
„Raz jeden ukazał mi się Pan Jezus i niesłychanie mnie upominał o mój porywczy gniew. I następnie dał odczuć całą zniewagę i ból Jego Serca. I dał bardzo wielki żal za grzechy, tak że jeszcze nigdy tak nie byłam rzucona do Jego stóp i niesłychanie płakałam. Dał też odczuć delikatność Swojego Serca, i całą zniewagę, jaką Mu wyrządziłam swoim postępowaniem.“ Dziennik, 12 grudnia 1918.


Jerzy Surdel 2
polski reżyser filmowy i telewizyjny, himalaista i taternik 1935
„Postanowiłem zrobić film z pogranicza fikcji i dokumentu. Wymyśliłem prostą fabułę, w której bohater przeżywa autentyczne zagrożenie, ból, strach, zmęczenie. To wszystko, w sposób dokumentalny, miała rejestrować kamera. Moim głównym założeniem było także sięgnięcie do źródeł filmu jako gatunku – czasu, kiedy obraz był jedynym nośnikiem narracji, a emocje budowała improwizowana podczas projekcji muzyka. Założyłem więc, że będzie to obraz bez komentarza i dialogów. Warstwę dźwiękową miały tworzyć jedynie efekty przestrzeni, sprzętu i sugestywna muzyka.“ o filmie Odwrót.

Henryk Gulbinowicz Fotografia
Henryk Gulbinowicz 2
kardynał polski, emerytowany arcybiskup wrocławski 1923
„W łączności z całym narodem w kraju, solidarnie przeżywamy ból i krzywdę, jaką wyrządzono Polakom, dokonując zbrodni na niewinnym człowieku, polskim kapłanie, ks. Jerzym Popiełuszce (…). Polała się niewinna krew, zdławiono życie kapłana, który służył Bogu i człowiekowi jak umiał – w całkowitym przekonaniu o słuszności swojej służby.“ w homilii do Polaków w Rzymie w dniu 31 października 1984

„Chcę pokazać realnych ludzi, którzy żyli przed wiekami, kochali, walczyli, czuli ból. Nie interesuje mnie fantasy!“ o scenariuszu serialu Wikingowie.

Bogdan Wenta Fotografia
Bogdan Wenta 49
polski piłkarz ręczny 1961
„To jego częściowe, w pewnym sensie, inwalidztwo jest siłą dla wszystkich. Skoro on gra, to jak ktoś inny może narzekać na ból mięśniowy?“ o Karolu Bieleckim.

Tancredo Neves Fotografia
Tancredo Neves 4
polityk brazylijski, prezydent elekt 1985 1910 – 1985
„Ból się uspokoi i przejdzie.“ prosząc lekarza o środki uśmierzające w sprawie nasilającego się bólu jelit (powiedziane w dniu 10 marca 1985).

Henryk Jankowski Fotografia
Henryk Jankowski 34
polski ksiądz katolicki, biznesmen 1936 – 2010
„Uciążliwa choroba. Nauczyłem się z nią żyć. Codziennie przyjmuję insulinę. Sam sobie z tym daję radę. Bywa, że jest ciężko. To przez cukrzycę lekarze obcięli mi wszystkie palce u lewej nogi. Chodzenie często sprawia ból. Ale nie uskarżam się. Humor dopisuje. To najważniejsze.“ o cukrzycy.


Rozalia Celakówna Fotografia
Rozalia Celakówna 30
polska pielęgniarka 1901 – 1944
„Nie prosiłam nigdy, aby mnie Jezus prowadził na Tabor... mój Tabor jest na Kalwarii. Krzyż (...) naszą naturę gniecie do ziemi, wyciska ból, ale słodycze płynące z krzyża przechodzą wszelkie ludzkie pojęcie. W niczym nie może mieć więcej człowiek radości, jak w miłosnym dźwiganiu krzyża. O, jak słodko jest cierpieć w milczeniu, z radością... Nic się nie dziwię, że święci pragnęli cierpieć, skoro cierpienie zawiera w sobie tyle szczęścia i słodyczy... nawet u dusz tak nędznych jak moja.“ refleksje pasyjne.

Morgan Freeman Fotografia
Morgan Freeman 5
aktor i reżyser amerykański 1937
„Ból mija od razu. Marihuana powinna być legalna, mogłaby pomóc wielu ludziom.“ zwracając uwagę, że marihuana pomaga mu w walce z bólem barku, na który działa niezwykle kojąco.

Bernardyna Maria Jabłońska 14
zakonnica polska, błogosławiona Kościoła katolickiego 1878 – 1940
„Chciałabym zadośćuczynić każdej prośbie, otrzeć każdą łzę, pocieszyć choć słówkiem każdą zbolałą duszę, być dobrą zawsze dla wszystkich, a najlepszą dla najnieszczęśliwszych. Ból bliźnich moich jest mym.“ fragment zapisków duchowych.

„To stało się tak nagle, śmierć pojawiła się znikąd. To trwa bardzo długo, zanim promień słońca przedrze się przez ciemną mglę. Ten ból po stracie łatwo nie przemija, bo łączy się z miłością.“ o śmierci synka Ivana.


„Jest to trudno wyobrażalna tragedia. Wspólnie z narodem polskim na trzy dni pogrążymy się w żałobie. Wierzę, że przedstawiciele różnych narodowości, przeżywający ogromny ból wspólnie z narodem polskim, w tych dniach wykażą solidarność z Polakami przeżywającymi ogromny ból.“ o katastrofie polskiego samolotu prezydenckiego.

Lew Mechlis Fotografia
Lew Mechlis 1
1889 – 1953
„Drogi towarzyszu Stalin,
Nerwy mnie zawodzą. Nie potrafię postępować jak bolszewik; czuje zwłaszcza ból swoich słów w naszej „osobistej rozmowie”, kiedy ofiarowałem Wam całe swoje życie i swoją partyjność. Jestem absolutnie zdruzgotany. Ostatnie lata zabrały nam wielu ludzi. (...).“
fragment listu napisanego po dwóch latach ciągłego mordowania ludzi dla Stalina. 1938 r.

Kasia Kowalska Fotografia
Kasia Kowalska 33
piosenkarka polska 1973
„Gdyby tylko Bóg dziś zobaczyć mógł, ile każdy z nas w sobie grzechów ma
Czułby pewnie żal, bo odkupienie dał całej masie psów, które czynią ból
Gdyby karał też tych, co niosą śmierć.
Patrzył winnym w twarz tak, by czuli strach…“
utwór poświęcony zmarłym marynarzom w katastrofie okrętu Kursk (2000).

Ferdinand Sauerbruch Fotografia
Ferdinand Sauerbruch 1
1875 – 1951
„Nic wielkiego w życiu nie powstaje bez szoku cierpienia; ból przekształca i oczyszcza człowieka, przygotowując go do podjęcia wzniosłych zadań.“ przemawiając na zebraniu Niemieckiego Towarzystwa Filozoficznego w 1935

Pokrewne tematy