Nicolás Gómez Dávila cytaty

Nicolás Gómez Dávila Fotografia
104  0

Nicolás Gómez Dávila

Data urodzenia: 18. Maj 1913
Data zgonu: 17. Maj 1994

Reklama

Nicolás Gómez Dávila – kolumbijski myśliciel, filozof i teolog polityczny.

Nicolás Gómez Dávila urodził się 18 maja 1913 roku w Bogocie. Jego ojciec był zamożnym kupcem i przemysłowcem. W 1919 roku, gdy miał 6 lat, rodzina wyjechała do Europy, a młody Gómez Dávila kształcił się w kolegium benedyktyńskim. Tam Gómez zachorował na przewlekłe zapalenie płuc, które przykuło go do łóżka na 2 lata. W związku z chorobą, zamiast uczęszczać do zwykłych szkół, pobierał indywidualne lekcje u filologów klasycznych i filozofów. To zaowocowało u niego ogromnym uwielbieniem dla literatury klasycznej, które — po powrocie w latach 30. XX wieku — przyczyniło się do budowy ogromnej prywatnej biblioteki zawierającej około 30 tysięcy woluminów. Nigdy nie podjął nauki na uczelni wyższej.

W 1936 powrócił do ojczyzny i w rok później ożenił się z Emilią Nieto Ramos . Mieli troje dzieci, dwóch synów i córkę.

W 1948 roku przyczynił się do ufundowania Uniwersytetu Andyjskiego w Bogocie.

W 1954 jego brat wydał prywatnym nakładem pierwszą książkę Gómeza Dávili. Był to zbiór notatek i aforyzmów pod tytułem Notas I . Wydrukowano tylko 100 kopii, które zostały rozdane jako prezenty dla przyjaciół. Podobnie stało się z wydanym pięć lat później tomem Textos I.

Gómez nigdy nie przyjął propozycji obejmowania stanowisk związanych z polityką i całe życie był krytykiem i przeciwnikiem demokracji. Ze szczególnym naciskiem krytykował koncepcję suwerenności ludu jako bezpodstawne i niebezpieczne odrzucenie suwerenności Boga. Współczesne ideologie, takie jak: liberalizm moralny, demokracja, socjalizm były głównym celem ataków Gómeza, ponieważ uważał, że świat pod ich wpływem ulega dekadencji i zepsuciu. Nie mógł się również pogodzić z decyzjami Soboru Watykańskiego II, które zmieniły stosunek Kościoła do wolności religijnej, a także przedstawicieli innych wyznań . Jako katolicki tradycjonalista uważał je za zerwanie z Nieomylnym Magisterium.

Podobnie jak Juan Donoso Cortés, Gómez Dávila uważał, że wszelkie błędy polityczne ostatecznie wynikają z błędów teologicznych. Dlatego jego filozofię można scharakteryzować jako pewną formę teologii politycznej.

Zmarł 17 maja 1994 roku w swej domowej bibliotece w Bogocie. Jego publikacje zostały przetłumaczone na niemiecki, włoski, francuski i polski.

Cytaty Nicolás Gómez Dávila

Reklama
Reklama
Reklama
Natępna
Dzisiejsze rocznice
Edward Bernard Raczyński Fotografia
Edward Bernard Raczyński1
dyplomata polski, Prezydent RP na Uchodźstwie 1891 - 1993
Jacek Bromski Fotografia
Jacek Bromski5
polski prezenter radiowy, dyskdżokej, reżyser, scenarzys... 1946
Charles Birch
australijski zoolog 1918 - 2009
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy
Ramón Gómez de la Serna Fotografia
Ramón Gómez de la Serna45
pisarz hiszpański
Maggiorino Vigolungo Fotografia
Maggiorino Vigolungo2
paulista włoski, sługa Boży Kościoła katolickiego
Kenzaburō Ōe Fotografia
Kenzaburō Ōe
pisarz japoński, noblista
Hermione Gingold Fotografia
Hermione Gingold
angielska aktorka filmowa i telewizyjna