Cytaty o historii

Zbiór cytatów na temat historia.

Razem 2843 cytatów o historii:


Marek Żukow-Karczewski Fotografia
Marek Żukow-Karczewski39
polski historyk, publicysta i działacz społeczny 1961Marek Żukow-Karczewski Fotografia
Marek Żukow-Karczewski39
polski historyk, publicysta i działacz społeczny 1961
Władysław Gomułka Fotografia
Władysław Gomułka29
polski polityk komunistyczny, I sekretarz KC PZPR 1905 – 1982

Charles Manson Fotografia
Charles Manson6
morderca amerykański, przywódca sekty, muzyk 1934
„Kiedyś bycie szalonym coś znaczyło. Dziś wszyscy są szaleni.“Źródło: Simon Sebag Montefiore, Potwory. Historia zbrodni i okrucieństwa, tłum. Jerzy Korpanty, Świat Książki, s. 294.


Eugene Debs Fotografia
Eugene Debs8
1855 – 1926
„Wysoki Sądzie, przed laty uznałem moje pokrewieństwo ze wszystkimi żyjącymi istotami i zdecydowałem, że nie jestem ani trochę lepszy niż najnikczemniejsze z ziemskich stworzeń. Dopóki istnieje klasa niższa, dopóty do niej należę. Dopóki istnieje element przestępczy, jestem jego częścią. Dopóki choć jedna dusza tkwi w więzieniu – nie jestem wolny.“mowa wygłoszona na procesie przed Sądem Najwyższym w 1919, kiedy Debs został uznany winnym naruszenia Ustawy o szpiegostwie, bowiem wśród jego słuchaczy byli młodzi ludzie w wieku poborowym, a więc jego przemówienie mogło „utrudniać rekrutację lub werbunek do armii”.


Lawrence Oates Fotografia
Lawrence Oates2
1880 – 1912
„Idę na krótką wyprawę, która może zająć trochę czasu.“ostatnie słowa – wyczerpany i schorowany Oates oddalił się od swoich towarzyszy, aby nie stanowić dla nich ciężaru podczas wędrówki do składu żywności. Ciała Oatesa nie odnaleziono nigdy.„Silne i świadome swej potęgi Niemcy będą gwarantem pokoju.“fragment debaty nad polityką obronną w Reichstagu, 1913.„Historia darwinizmu to historia wyzwolenia ludzkości z urojenia, iż jej losy wyznacza jakaś wyższa moc.“ten wyjęty z kontekstu cytat został użyty w słowniku Penguin English Dictionary jako przykład użycia słowa delusion (urojenie). Mimo że cytat nie odzwierciedla poglądów autora, jest trafnym podsumowaniem rangi darwinizmu we współczesnej nauce.