Izabela Sowa cytaty

Izabela Sowa Fotografia
30   0

Izabela Sowa

Data urodzenia: 1969

Reklama

Izabela Sowa – polska pisarka.

Rozgłos przyniosła jej tzw. „seria owocowa”. W powieściach Smak świeżych malin, Cierpkość wiśni, Herbatniki z jagodami Sowa opisuje świat polskich dwudziesto- i trzydziestolatków, którzy borykają się ze zwyczajnymi problemami jak: brak akceptacji w rodzinie, niska samoocena, rozpad więzi, zdrada najbliższych, korporacyjny mobbing, brak perspektyw. I nieustający kryzys.

Ceniona za styl, cięty język i pogodę ducha jest również autorką powieści Zielone jabłuszko – sentymentalnej historii rozgrywającej się w Polsce kryzysowych lat osiemdziesiątych. Pierwowzorem bajklandii, magicznej krainy rowerów, jest rodzinne miasto autorki – Stalowa Wola. Napisała opowiadanie Trójpak świąteczny do zbioru opowiadań Opowieści wigilijne. Kolejne jej opowiadania ukazały się między innymi w zbiorach: Opowieści szkolne, Nie pytaj o Polskę, Wbrew naturze.

W 2006 roku w Wydawnictwie Autorskim opublikowała zbiór opowiadań 10 minut od centrum. Rok później pojawiła się książka Świat szeroko zamknięty - swoisty ciąg dalszy Zielonego jabłuszka.

W 2008 roku ukazała się powieść Ścianka działowa, rozpoczynająca serię parakryminałów z ekscentryczną detektywką Brzytwą.

1 kwietnia 2009 została uhonorowana przez swoje rodzinne miasto tytułem Ambasadorki Stalowej Woli. Datę wręczenia autorka wybrała sama, by okazać swój stosunek do nagród i zaszczytów.

Feministka, regularnie publikuje w jedynym ogólnopolskim piśmie feministycznym „Zadra”. Jest zadeklarowaną wegetarianką, od czerwca 2013 – weganką. Wspiera działania organizacji prozwierzęcych: Viva, Empatia oraz Czarna Owca Pana Kota.

Jest wielbicielką budynków w stylu art déco, obrazów Romadina oraz muzyki etnicznej. Kocha pływanie w lodowatej wodzie, hathajogę, śnieżne zimy, polskie truskawki, tańce latynoskie i kino.

Podobni autorzy

Jorge Luis Borges Fotografia
Jorge Luis Borges45
argentyński pisarz, poeta i eseista
Joanna Chmielewska120
polska pisarka powieści sensacyjnych
François de La Rochefoucauld Fotografia
François de La Rochefoucauld134
pisarz i filozof francuski
Stephen King Fotografia
Stephen King151
pisarz amerykański
Marie von Ebner-Eschenbach Fotografia
Marie von Ebner-Eschenbach91
pisarka austriacka
Will Durant Fotografia
Will Durant1
filozof i historyk amerykański

Cytaty Izabela Sowa

Reklama
Reklama
Reklama

Help us translate English quotes

Discover interesting quotes and translate them.

Translate quotes
Natępna
Dzisiejsze rocznice
James Gould Cozzens1
1903 - 1978
Jay Albert Nock Fotografia
Jay Albert Nock
1870 - 1945
George Gamow
amerykański fizyk i kosmolog pochodzenia ukraińskiego 1904 - 1968
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy
Jorge Luis Borges Fotografia
Jorge Luis Borges45
argentyński pisarz, poeta i eseista
Joanna Chmielewska120
polska pisarka powieści sensacyjnych