Włodzimierz Lenin cytaty

Włodzimierz Lenin Fotografia
82  0

Włodzimierz Lenin

Data urodzenia: 10. Kwiecień 1870
Data zgonu: 21. Styczeń 1924
Natępne imiona:Wladimir Iljitsch Lenin

Reklama

Włodzimierz Lenin, ros. Владимир Ленин, właśc. Władimir Iljicz Uljanow, ros. Владимир Ильич Ульянов – rosyjski polityk socjaldemokratyczny i komunistyczny, organizator i przywódca rewolucji październikowej, a następnie pierwszy przywódca Rosji radzieckiej. Współzałożyciel i lider partii bolszewickiej. Teoretyk ideologii komunizmu i twórca idei leninizmu.

Urodził się w rodzinie urzędniczej w Symbirsku. Rewolucyjnie lewicowymi poglądami zainteresował się po egzekucji brata w 1887 roku. Za udział w protestach przeciwko carskiemu reżimowi relegowany z Uniwersytetu Kazańskiego. W kolejnych latach zainteresował się marksizmem, a po przenosinach do Petersburga stał się jednym z przywódców Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej Rosji . Aresztowany za działalność wywrotową i skazany na trzy lata zesłania na Syberii. Po odbyciu kary wyemigrował do Europy Zachodniej. W 1903 roku stanął na czele frakcji bolszewickiej w SDPRR. W trakcie I wojny światowej prowadził działalność antywojenną. Po rewolucji lutowej i obaleniu caratu powrócił do Rosji, gdzie przeprowadził rewolucję październikową, wprowadzając dyktaturę partii bolszewickiej.

Po zbrojnym przejęciu władzy utworzył rząd bolszewicki i zadecydował o rozpędzeniu siłą wybranego w demokratycznych wyborach w grudniu 1917 Zgromadzenia Ustawodawczego Rosji . W nowym państwie rosyjskim utworzył system monopartyjny, w którym rządzącą partią była Rosyjska Komunistyczna Partia . Jako przywódca wycofał Rosję z udziału w I wojnie światowej zawierając separatystyczny pokój z państwami centralnymi. Sprzeciw wobec narzuconych siłą rządów bolszewickich wywołał trwającą od 1917 do 1922 roku wojnę domową, z której jako przywódca bolszewików wyszedł zwycięsko. Inicjator Międzynarodówki Komunistycznej . W 1921 roku rozpoczął proces powojennej odbudowy kraju, inicjując Nową Polityką Ekonomiczną będącą mieszanym systemem gospodarczym określanym jako kapitalizm państwowy. W 1922 roku połączył większą część dawnych terenów Imperium Rosyjskiego, tworząc Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich.

Pozostaje jedną z najbardziej znaczących i wpływowych postaci historycznych XX wieku. Budzi wiele kontrowersji. Przez zwolenników uważany jest za bojownika o prawa pracownicze i dobrobyt, natomiast krytycy widzą w nim dyktatora odpowiedzialnego za wybuch wojny domowej w Rosji, wprowadzenie systemu totalitarnej monopartyjnej dyktatury, opartej na masowym terrorze Czeka i stworzonym w 1918 systemie obozów koncentracyjnych dla przeciwników politycznych, przekształconych już po jego śmierci w system Gułagu.

Podobni autorzy

Georges Danton Fotografia
Georges Danton7
adwokat, jeden z organizatorów i przywódców rewolucji fr...
Emiliano Zapata Fotografia
Emiliano Zapata3
meksykański rewolucjonista
Fryderyk Engels Fotografia
Fryderyk Engels31
niemiecki filozof i rewolucjonista
Pancho Villa Fotografia
Pancho Villa
rewolucjonista meksykański
Mehmet Talaat Fotografia
Mehmet Talaat3
turecki polityk
Gieorgij Żukow Fotografia
Gieorgij Żukow2
marszałek ZSRR

Cytaty Włodzimierz Lenin

„Co robić?“

— Włodzimierz Lenin
Źródło: tytuł manifestu z 1902

Reklama
Reklama
Reklama
Natępna
Dzisiejsze rocznice
Pascal Quignard Fotografia
Pascal Quignard1
francuski pisarz 1948
Józef Cyrankiewicz Fotografia
Józef Cyrankiewicz5
polski polityk, premier PRL 1911 - 1989
Stefan Korboński Fotografia
Stefan Korboński15
polski polityk ruchu ludowego, działacz Polskiego Państw... 1901 - 1989
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy
Georges Danton Fotografia
Georges Danton7
adwokat, jeden z organizatorów i przywódców rewolucji fr...
Emiliano Zapata Fotografia
Emiliano Zapata3
meksykański rewolucjonista
Fryderyk Engels Fotografia
Fryderyk Engels31
niemiecki filozof i rewolucjonista
Maximilien de Robespierre Fotografia
Maximilien de Robespierre11
polityk francuski