Johann Reinhold Forster cytaty

Johann Reinhold Forster Fotografia
2  0

Johann Reinhold Forster

Data urodzenia: 22. Październik 1729
Data zgonu: 9. Grudzień 1798

Reklama

Johann Reinhold Forster – badacz historii naturalnej szkockiego pochodzenia. Zajmował się wczesną ornitologią w Europie i Ameryce Północnej. Wraz z synem Georgiem Forsterem brał udział w drugiej wyprawie Jamesa Cooka po Oceanie Spokojnym.

Pochodził z rodziny szkockiej, która po 1642 roku wyemigrowała i osiedliła się w Prusach Królewskich. Studiował teologię na niemieckim uniwersytecie w Halle, po niej zaś pracował jako kalwiński kaznodzieja w Nassenhuben na Żuławach Gdańskich.

Na zaproszenie Katarzyny Wielkiej odbył wraz z synem podróż do Rosji, gdzie miał zbadać warunki życia niemieckich osadników na Powołżu. W 1766 roku przeniósł się do Anglii, gdzie najpierw przez trzy lata uczył w szkole w Warrington, a następnie do Londynu, by zostać badaczem historii naturalnej.

Dzięki opublikowanej w roku 1767 rozprawie o przyrodzie nadwołżańskiej został przyjęty do Royal Society. Kiedy Joseph Banks w ostatniej chwili zrezygnował z posady badacza podczas drugiej wyprawy Cooka, Forster wraz z synem zostali zaproszeni do zajęcia wolnego stanowiska. Podróż na HMS Resolution rozpoczęła się w lipcu 1772 i trwała do lipca 1775 roku, gdy powrócili do Anglii. Podczas postoju w Kapsztadzie Forster przyjął jako asystenta Andersa Sparrmana. Z podróży pozostały szczegółowe pamiętniki zarówno ojca, jak i syna, w których dokładnie ją opisali oraz zebrane liczne okazy zarówno fauny, jak i flory. Po powrocie Forster opublikował Obserwacje poczynione podczas podróży dookoła świata . W listopadzie 1779 roku został mianowany profesorem historii naturalnej i mineralogii Uniwersytetu w Halle, gdzie pozostał aż do śmierci.

Podobni autorzy

Lord Kelvin Fotografia
Lord Kelvin2
fizyk angielski
Kristen Bell Fotografia
Kristen Bell
amerykańska aktorka
Tadeusz Gocłowski Fotografia
Tadeusz Gocłowski8
polski duchowny katolicki, arcybiskup gdański
Richard Leakey Fotografia
Richard Leakey
brytyjski biolog

Cytaty Johann Reinhold Forster

Dzisiejsze rocznice
Jiří Menzel Fotografia
Jiří Menzel8
czeski reżyser filmowy, scenarzysta i aktor 1938
Zygmunt Krasiński Fotografia
Zygmunt Krasiński24
polski poeta i dramatopisarz 1812 - 1859
Robert Beauvais2
1911 - 1982
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy