Johann Reinhold Forster cytaty

Johann Reinhold Forster Fotografia
2  0

Johann Reinhold Forster

Data urodzenia:22. Październik 1729
Data zgonu:9. Grudzień 1798

Johann Reinhold Forster – badacz historii naturalnej szkockiego pochodzenia. Zajmował się wczesną ornitologią w Europie i Ameryce Północnej. Wraz z synem Georgiem Forsterem brał udział w drugiej wyprawie Jamesa Cooka po Oceanie Spokojnym.

Pochodził z rodziny szkockiej, która po 1642 roku wyemigrowała i osiedliła się w Prusach Królewskich. Studiował teologię na niemieckim uniwersytecie w Halle, po niej zaś pracował jako kalwiński kaznodzieja w Nassenhuben na Żuławach Gdańskich.

Na zaproszenie Katarzyny Wielkiej odbył wraz z synem podróż do Rosji, gdzie miał zbadać warunki życia niemieckich osadników na Powołżu. W 1766 roku przeniósł się do Anglii, gdzie najpierw przez trzy lata uczył w szkole w Warrington, a następnie do Londynu, by zostać badaczem historii naturalnej.

Dzięki opublikowanej w roku 1767 rozprawie o przyrodzie nadwołżańskiej został przyjęty do Royal Society. Kiedy Joseph Banks w ostatniej chwili zrezygnował z posady badacza podczas drugiej wyprawy Cooka, Forster wraz z synem zostali zaproszeni do zajęcia wolnego stanowiska. Podróż na HMS Resolution rozpoczęła się w lipcu 1772 i trwała do lipca 1775 roku, gdy powrócili do Anglii. Podczas postoju w Kapsztadzie Forster przyjął jako asystenta Andersa Sparrmana. Z podróży pozostały szczegółowe pamiętniki zarówno ojca, jak i syna, w których dokładnie ją opisali oraz zebrane liczne okazy zarówno fauny, jak i flory. Po powrocie Forster opublikował Obserwacje poczynione podczas podróży dookoła świata . W listopadzie 1779 roku został mianowany profesorem historii naturalnej i mineralogii Uniwersytetu w Halle, gdzie pozostał aż do śmierci.

Cytaty Johann Reinhold Forster

Dzisiejsze rocznice
Icchak Szamir Fotografia
Icchak Szamir2
polityk izraelski 1915 - 2012
Ève Curie Fotografia
Ève Curie3
francuska pisarka i dziennikarka 1904 - 2007
Albert Szent-Györgyi Fotografia
Albert Szent-Györgyi3
biochemik węgierski, noblista 1893 - 1986
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy
Tadeusz Gocłowski Fotografia
Tadeusz Gocłowski8
polski duchowny katolicki, arcybiskup gdański
Arkady Fiedler Fotografia
Arkady Fiedler6
polski pisarz i podróżnik
Leon Barszczewski Fotografia
Leon Barszczewski2
polski żołnierz, fotograf, badacz kultury Środkowej Azji...