David Hume cytaty

David HumeFotografia

20  0

David Hume

Data urodzenia:26. Kwiecień 1711
Data zgonu:25. Sierpień 1776

David Hume – szkocki filozof, historyk i ekonomista, przedstawiciel deizmu, w ekonomii zwolennik wolnego handlu, przeciwnik merkantylizmu.

Urodzony w Szkocji, wychowany w Anglii a żyjący we Francji i w Anglii. Choć za życia był bardziej znany jako historyk – popularyzator historii średniowiecznej Anglii, obecnie jest przede wszystkim pamiętany jako filozof. Cenią go również socjolodzy i przedstawiciele innych nauk społecznych, głównie za jego przemyślenia dotyczące metodologii nauk empirycznych i rozróżnienie sądów o faktach i wartościach.

Jego największe dzieła filozoficzne to: Traktat o naturze ludzkiej, Badania dotyczące rozumu ludzkiego oraz Badania dotyczące zasad moralności.

Cytaty David Hume

David Hume Fotografia
David Hume20
brytyjski filozof, pisarz i historyk
„Możliwe jest także, że kawałek węgla położony na ogień nie będzie się palił...“ odpowiedź na pytanie przyjaciela, czy wierzy w istnienie życia po śmierci, udzielona na łożu śmierci.

David Hume Fotografia
David Hume20
brytyjski filozof, pisarz i historyk
„(...) jeśli nie bardzo się mylę, wszyscy ludzie, zarówno uczeni, jak nieuczeni, w sprawie tej (...) zawsze byli jednego zdania i kilka jasnych definicji byłoby natychmiast zakończyło cały spór.“ Źródło: Richard H. Popkin, Avrum Stroll, Filozofia, Poznań 1994, tłum. Jan Karłowski, Norbert Leśniewski, Andrzej Przyłębski, s. 234.Podobni autorzy