Adam Smith cytaty

Adam Smith Fotografia
30  0

Adam Smith

Data urodzenia:5. Czerwiec 1723
Data zgonu:17. Lipiec 1790

Adam Smith /ˈædəm ˈsmɪs/ – szkocki myśliciel i filozof, autor Badań nad naturą i przyczynami bogactwa narodów , które były jedną z pierwszych prób usystematyzowania wiedzy na temat historii rozwoju przemysłu i handlu w Europie.

Dokonania Smitha były podstawą do wyodrębnienia przez Davida Ricarda ekonomii jako osobnej dziedziny nauki. Jego prace są jednymi z najbardziej znanych i cenionych opracowań na temat gospodarki rynkowej, kapitalizmu i liberalizmu.

Smith był myślicielem o wszechstronnych zainteresowaniach i należał do najbardziej wykształconych Brytyjczyków XVIII wieku[potrzebny przypis]. Przez trzynaście lat wykładał na University of Glasgow przedmiot „filozofia moralna” .

Adam Smith publikował prace z filozofii moralnej, czyli teorii ludzkiego działania w ramach społeczeństwa, a także eseje z historii literatury, historii nauki, retoryki, estetyki i krytyki literackiej.

Cytaty Adam Smith

„Człowiek zawsze musi żyć ze swojej pracy i jego płace muszą być przynajmniej wystarczające do jego utrzymania. W większości wypadków muszą być nawet nieco większe, inaczej byłoby niemożliwym dla niego, żeby utrzymać rodzinę i rasa takich robotników nie mogłaby trwać poza pierwsze pokolenie.“

— Adam Smith
Źródło: [http://books. google. pl/books? id=AXg4mctZEZ8C&pg=PA60&dq=inauthor:Adam+inauthor:Smith+%22man+must+always%22&hl=pl&ei=0igoTuaKCsaa-gbs5J3RCw&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=3&ved=0CDQQ6AEwAg#v=onepage&q=inauthor%3AAdam%20inauthor%3ASmith%20%22man%20must%20always%22&f=false rozdz. VIII]

Natępna
Dzisiejsze rocznice
Marc Levy Fotografia
Marc Levy21
1961
Andriej Czikatiło4
ukraiński seryjny morderca 1936 - 1994
Ernst Kaltenbrunner Fotografia
Ernst Kaltenbrunner5
Niemiec, wysoki funkcjonariusz SS 1903 - 1946
Hugh Latimer Fotografia
Hugh Latimer1
1485 - 1555
Następne dziesiejsze rocznice