Thomas Jackson cytaty

Thomas JacksonFotografia

4  0

Thomas Jackson

Data urodzenia:21. Styczeń 1824
Data zgonu:10. Maj 1863

Thomas Jonathan Jackson, pseud. „Stonewall” – konfederacki generał; brał udział w wojnie secesyjnej; prawdopodobnie najbardziej znany dowódca Południa, po generale Robercie E. Lee. Brał udział w kampanii w dolinie Shenandoah jako dowódca korpusu Armii Północnej Wirginii w 1862.

Został postrzelony przypadkowo przez własnych ludzi pod Chancellorsville – przeżył, lecz amputowano mu rękę. Zmarł na zapalenie płuc osiem dni później. Jego śmierć była ciosem dla dowództwa Konfederacji, wpływając nie tylko na efektywność strategiczną, ale i morale zarówno wojsk, jak i ludności cywilnej.

Historycy wojskowi uważają Jacksona za jednego z bardziej uzdolnionych przywódców w historii USA. Jego działania podczas kampanii w dolinie Shenandoah oraz działania prowadzące do zwyciężenia zaskoczonej armii federalnej pod Chancellorsville są studiowane na całym świecie i brane jako przykład innowacyjnego oraz odważnego dowództwa. Jego zasługi nie kończą się jednak na tym epizodzie: I bitwa nad Bull Run , II bitwa nad Bull Run, Antietam czy Fredericksburg. Jackson nie odnosił ciągłych sukcesów jako wódz, co można wywnioskować ze słabej postawy w bitwach siedmiodniowych oraz pod Richmond w 1862 r.

Cytaty Thomas Jackson


Thomas Jackson Fotografia
Thomas Jackson4
generał amerykański 1824 - 1863
„Generale Rodes, czy jest pan gotów?“ przed rozpoczęciem tzw. manewru Jacksona w bitwie pod Chancellorsville.Thomas Jackson Fotografia
Thomas Jackson4
generał amerykański 1824 - 1863
„Przekroczmy rzekę i odpocznijmy w cieniu drzew.“ ostatnie słowa, wypowiedziane na łożu śmierci.
Podobni autorzy