Safona cytaty

 Safona Fotografia
18   0

Safona

Data urodzenia: 624 p. n. e.
Data zgonu: 569 p. n. e.

Reklama

Safona, Safo, Sapfo – najsławniejsza poetka starożytnej Grecji, żyjąca na przełomie VII i VI wieku p.n.e., przedstawicielka poezji lirycznej .

Jej imię brzmiało – według strof jej poezji – Psafo, istnieją również inne formy: Sapfo, Saffo czy też Safo. Urodziła się na wyspie Lesbos, prawdopodobnie w największym jej mieście – Mitylenie. Datę urodzin określa się pomiędzy latami 664 p.n.e. a 650 p.n.e. Zachowały się brązowe monety z Mityleny przedstawiające Safonę grającą na lirze, a także monety z miasta Eresos wybite z okazji wizyty poetki . Urodziła się w zamożnej i znaczącej rodzinie arystokratycznej. Ojciec – Skamandronymos osierocił ją wcześnie pozostawiając wraz z trzema braćmi w opiece matki – Kleuis . Najstarszy z braci, Larichos, pełnił zaszczytną funkcję podczaszego w prytanejonie – rodzaju dzisiejszego ratusza. Charakos był bogatym kupcem i osiedlił się w Naukratis, strategicznie położonej kolonii greckiej w delcie Nilu. W Egipcie Charakos zakochał się nieszczęśliwie w heterze Doriche, co doprowadziło go do ruiny finansowej i przysporzyło wstydu całej rodzinie. Najmniej wiadomo o trzecim bracie poetki Eurogyjosie.

Według Księgi Suda z X w. Safona wyszła za mąż za mężczyznę o imieniu Cercylas. Teza ta nie ma potwierdzenia w żadnym innym źródle.

W strofach swojej poezji wspomina z czułością córkę Kleis . Z czasem Safona staje się przewodniczką – nauczycielką koła ku czci muz i bogini Afrodyty. Miejscem spotkań grupy młodych, niezamężnych dziewcząt z arystokratycznych rodów staje się dom Safony. Safona kształciła dziewczęta w muzyce, grze na instrumentach , poezji i tańcu aż do czasu ich zamążpójścia. Poetka obdarzała swe podopieczne serdeczną przyjaźnią i gorącym uczuciem. Ku nim skierowane są najpiękniejsze liryki miłosne, homoerotyczne, przepojone radością wspólnego pobytu i smutkiem, gdy wychodząc za mąż opuszczały koło. Zachowały się także pieśni weselne – epitalamia – dedykowane młodym oblubieńcom. Od miejsca zamieszkania Safony, czyli wyspy Lesbos, pochodzi określenie lesbijka, czyli kobieta orientacji homoseksualnej.

Zachowała się waza z Attyki przedstawiającą Safonę i poetę Alkajosa. Alkajos darzący Safonę gorącym, przyjacielskim uczuciem pisze o niej: "fiołkowłosa, czysta, uśmiechnięta Safo".

Podobni autorzy

Jerzy III Hanowerski Fotografia
Jerzy III Hanowerski3
król Wielkiej Brytanii
 Ksenofanes Fotografia
Ksenofanes3
starożytny grecki filozof
 Cixi Fotografia
Cixi8
cesarzowa Chin
Ludwig van Beethoven Fotografia
Ludwig van Beethoven26
niemiecki kompozytor
Jennifer Lopez Fotografia
Jennifer Lopez2
amerykańska piosenkarka i aktorka
Marilyn Manson Fotografia
Marilyn Manson29
kontrowersyjny muzyk amerykański
Adam Darski Fotografia
Adam Darski25
polski muzyk rockowy (Behemoth)

Cytaty Safona

Reklama
Reklama
Reklama
Natępna
Dzisiejsze rocznice
Isadora Duncan Fotografia
Isadora Duncan14
tancerka amerykańska 1877 - 1927
Jay Gould Fotografia
Jay Gould1
1836 - 1892
Luciano Berio Fotografia
Luciano Berio
włoski kompozytor 1925 - 2003
Paul Gerhardt Fotografia
Paul Gerhardt
1607 - 1676
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy
Jerzy III Hanowerski Fotografia
Jerzy III Hanowerski3
król Wielkiej Brytanii
 Ksenofanes Fotografia
Ksenofanes3
starożytny grecki filozof
 Cixi Fotografia
Cixi8
cesarzowa Chin
Ludwig van Beethoven Fotografia
Ludwig van Beethoven26
niemiecki kompozytor