Horacy cytaty

 Horacy Fotografia
121  0

Horacy

Data urodzenia: 8. Grudzień 65 p. n. e.
Data zgonu: 27. Listopad 8 p. n. e.
Natępne imiona:Quintus Flaccus Horatius, Horatius,Flaccus Quintus Horatius,Квинт Гораций Флакк

Reklama

Horacy , właściwie Kwintus Horacjusz Flakkus – poeta rzymski, często określany mianem największego łacińskiego liryka i mistrza satyry. W czasach cesarza Augusta, w których żył i tworzył, sławą przewyższał go jedynie Wergiliusz. Napisał 162 utwory poetyckie, liczące łącznie 7816 wersów, zebrane w czterech zbiorach – Epodach, Satyrach, Odach i Listach. Wszystko, co wyszło spod jego pióra, uważane było przez wieki za doskonałe zarówno w swym kształcie poetyckim, jak i w przebogatej treści – od błahych motywów poezji biesiadnej lub erotycznej, aż do poważnych problemów filozoficznych, moralnych, politycznych, retorycznych czy literackich. Te ostatnie znalazły wyraz zwłaszcza w Sztuce poetyckiej – pierwszym łacińskim podręczniku teorii literatury.

Był wielbicielem piękna świata i uroków życia. Głosił chwałę rzymskich cnót, chociaż przeszedł skomplikowaną drogę życiową. Pochodził z nizin społecznych południowej Italii, był synem wyzwoleńca. W młodości walczył w obronie republiki, przeciwko Oktawianowi, jako oficer w armii zabójcy Cezara, Marka Brutusa. W wieku dojrzałym zaczął wspierać pryncypat Augusta i cesarski program reform oraz odnowienia imperium.

Jego utwory charakteryzowały się refleksją moralną rozbudowaną w stopniu wcześniej niespotykanym. Dzieła Horacego zawierały rozważania o nieuchronności śmierci, o wartości pełnego umiaru, rozumnego życia. Swoim uczuciom i chwilowym nastrojom nadawał formę uniwersalną, która przemawiała przez wieki i stała się jednym z fundamentów europejskiej tradycji literackiej. Uważany jest za jedną z najważniejszych postaci w dziejach światowej poezji. W drugiej połowie I wieku Marek Waleriusz Probus dokonał pierwszego w dziejach krytycznego wydania pełnej twórczości jednego autora – Horacego. Wydanie to było używane w okresie Cesarstwa Rzymskiego, średniowieczu, renesansie i jest wciąż wznawiane współcześnie. Zachowało się w ponad dwustu pięćdziesięciu rękopisach, z których najstarsze spisane zostały w VIII i IX wieku.

Podobni autorzy

 Wergiliusz Fotografia
Wergiliusz17
poeta rzymski
 Owidiusz Fotografia
Owidiusz69
poeta rzymski
Teognis z Megary Fotografia
Teognis z Megary
grecki poeta liryczny
Anakreont z Teos Fotografia
Anakreont z Teos1
grecki poeta liryczny
Thomas Hood Fotografia
Thomas Hood
Angielski poeta i humorysta.
 Enniusz Fotografia
Enniusz7
poeta rzymski

Cytaty Horacy

Reklama
Reklama
Reklama

„Księżyc niejedną lśni twarzą.“

—  Horacy
Źródło: Leksykon złotych myśli, op. cit.

„Głupi po szkodzie głupim zostanie.“

—  Horacy
Źródło: Leksykon złotych myśli, op. cit.

Natępna
Dzisiejsze rocznice
Kurt Cobain Fotografia
Kurt Cobain53
amerykański muzyk rockowy, wokalista, gitarzysta 1967 - 1994
Alexander Haig Fotografia
Alexander Haig2
generał amerykański, naczelny dowódca Połączonych Sił Zb... 1924 - 2010
Następne dziesiejsze rocznice
Podobni autorzy
 Wergiliusz Fotografia
Wergiliusz17
poeta rzymski
 Owidiusz Fotografia
Owidiusz69
poeta rzymski
Teognis z Megary Fotografia
Teognis z Megary
grecki poeta liryczny