Ryūnosuke Akutagawa cytaty

Ryūnosuke Akutagawa Fotografia
20  0

Ryūnosuke Akutagawa

Data urodzenia: 1. Marzec 1892
Data zgonu: 24. Lipiec 1927

Reklama

Ryūnosuke Akutagawa – japoński pisarz i poeta. Jest nazywany "ojcem japońskich opowiadań".

Uważa się, że według tradycyjnego kalendarza, Akutagawa przyszedł na świat w roku, miesiącu, dniu i godzinie smoka . Z tego powodu nadano mu imię Ryūnosuke, związane ze smokiem . Ze względu na to jednak, że nie ma części dokumentów dotyczących dokładnej godziny urodzin, a miesiąc należał do „tygrysa”, trudno przyjąć taką wersję, tym bardziej, że pisarz zmieniał pisownię swojego imienia.

Akutagawa urodził się w Tokio. Jego ojciec był mleczarzem. Matka wkrótce po narodzinach syna zapadła w chorobę psychiczną i chłopiec wychowywał się w rodzinie swojego wuja, który po śmierci matki, usynowił go. Stąd też nazwisko pisarza jest panieńskim nazwiskiem jego matki.

W 1913 roku Akutagawa rozpoczął studia w dziedzinie literatury angielskiej na Tokijskim Uniwersytecie Cesarskim.

W 1915 roku zadebiutował opowiadaniem pt. Rashōmon , a w 1916 roku opublikował opowiadanie Hana , zyskując tym uznanie wybitnego pisarza Natsume Sōseki.

Akutagawa swoją twórczość skupił na krótkich historiach, uważając je za główne medium ekspresji. Podczas swojego krótkiego życia napisał ponad 150 krótkich historii, m.in.: Hana , Kumo no ito , Jigokuhen .

Na podstawie jego tekstów Akira Kurosawa nakręcił w 1950 roku film Rashōmon.

Tematy do swoich utworów we wczesnym okresie swojej twórczości czerpał przeważnie z dziejów Japonii, jak również z tradycyjnych legend.. Inspirował się też jednak literaturą Zachodu. Od roku 1924 pisał opowiadania na tematy współczesne, w których dominuje nastrój mroku i rozczarowania życiem.

Podczas studiów oświadczył się przyjaciółce z dzieciństwa – Yayoi Yoshida, ale jego rodzina nie udzieliła zgody na zawarcie związku. W 1916 roku oświadczył się Fumi Tsukamoto, którą poślubił w 1918 roku. Miał trzech synów o imionach: Hiroshi, Takashi i Yasushi.

W 1921 roku, będąc u szczytu popularności, Akutagawa przerwał swoją pisarską karierę, aby spędzić 4 miesiące w Chinach jako reporter gazety Ōsaka Mainichi Shinbun. Podczas pobytu w Chinach cierpiał na wiele chorób i już nigdy nie powrócił do pełnego zdrowia. Wkrótce po powrocie opublikował swój najpopularniejszy utwór, Yabu no naka .

Do końca życia cierpiał na nerwice i halucynacje. 24 lipca 1927 roku popełnił samobójstwo .

Akutagawa, podobnie jak jego mistrz Sōseki Natsume, był sumieniem Japończyków wrażliwych na krzywdę i rozczarowanych modernizacją swego kraju.

W 1935 roku jego przyjaciel, pisarz Kikuchi Kan, ustanowił Nagrodę Akutagawy – najbardziej prestiżową nagrodę literacką dla nowych autorów w Japonii.

Podobni autorzy

Kenkō Yoshida Fotografia
Kenkō Yoshida4
japoński pisarz, mistrz buddyjski
Haruki Murakami Fotografia
Haruki Murakami81
pisarz japoński
Shūsaku Endō Fotografia
Shūsaku Endō
pisarz japoński
Borys Akunin Fotografia
Borys Akunin6
rosyjski pisarz pochodzenia gruzińskiego

Cytaty Ryūnosuke Akutagawa

Reklama
Reklama
Reklama
Natępna
Dzisiejsze rocznice
Morris West
1916 - 1999
Srinivasa Ramanujan Fotografia
Srinivasa Ramanujan1
matematyk hinduski 1887 - 1920
Arnold Sommerfeld Fotografia
Arnold Sommerfeld
fizyk niemiecki 1868 - 1951
Następne dziesiejsze rocznice
Podobni autorzy