Ryūnosuke Akutagawa cytaty

Ryūnosuke Akutagawa Fotografia
20   0

Ryūnosuke Akutagawa

Data urodzenia: 1. Marzec 1892
Data zgonu: 24. Lipiec 1927

Reklama

Ryūnosuke Akutagawa – japoński pisarz i poeta. Jest nazywany "ojcem japońskich opowiadań".

Uważa się, że według tradycyjnego kalendarza, Akutagawa przyszedł na świat w roku, miesiącu, dniu i godzinie smoka . Z tego powodu nadano mu imię Ryūnosuke, związane ze smokiem . Ze względu na to jednak, że nie ma części dokumentów dotyczących dokładnej godziny urodzin, a miesiąc należał do „tygrysa”, trudno przyjąć taką wersję, tym bardziej, że pisarz zmieniał pisownię swojego imienia.

Akutagawa urodził się w Tokio. Jego ojciec był mleczarzem. Matka wkrótce po narodzinach syna zapadła w chorobę psychiczną i chłopiec wychowywał się w rodzinie swojego wuja, który po śmierci matki, usynowił go. Stąd też nazwisko pisarza jest panieńskim nazwiskiem jego matki.

W 1913 roku Akutagawa rozpoczął studia w dziedzinie literatury angielskiej na Tokijskim Uniwersytecie Cesarskim.

W 1915 roku zadebiutował opowiadaniem pt. Rashōmon , a w 1916 roku opublikował opowiadanie Hana , zyskując tym uznanie wybitnego pisarza Natsume Sōseki.

Akutagawa swoją twórczość skupił na krótkich historiach, uważając je za główne medium ekspresji. Podczas swojego krótkiego życia napisał ponad 150 krótkich historii, m.in.: Hana , Kumo no ito , Jigokuhen .

Na podstawie jego tekstów Akira Kurosawa nakręcił w 1950 roku film Rashōmon.

Tematy do swoich utworów we wczesnym okresie swojej twórczości czerpał przeważnie z dziejów Japonii, jak również z tradycyjnych legend.. Inspirował się też jednak literaturą Zachodu. Od roku 1924 pisał opowiadania na tematy współczesne, w których dominuje nastrój mroku i rozczarowania życiem.

Podczas studiów oświadczył się przyjaciółce z dzieciństwa – Yayoi Yoshida, ale jego rodzina nie udzieliła zgody na zawarcie związku. W 1916 roku oświadczył się Fumi Tsukamoto, którą poślubił w 1918 roku. Miał trzech synów o imionach: Hiroshi, Takashi i Yasushi.

W 1921 roku, będąc u szczytu popularności, Akutagawa przerwał swoją pisarską karierę, aby spędzić 4 miesiące w Chinach jako reporter gazety Ōsaka Mainichi Shinbun. Podczas pobytu w Chinach cierpiał na wiele chorób i już nigdy nie powrócił do pełnego zdrowia. Wkrótce po powrocie opublikował swój najpopularniejszy utwór, Yabu no naka .

Do końca życia cierpiał na nerwice i halucynacje. 24 lipca 1927 roku popełnił samobójstwo .

Akutagawa, podobnie jak jego mistrz Sōseki Natsume, był sumieniem Japończyków wrażliwych na krzywdę i rozczarowanych modernizacją swego kraju.

W 1935 roku jego przyjaciel, pisarz Kikuchi Kan, ustanowił Nagrodę Akutagawy – najbardziej prestiżową nagrodę literacką dla nowych autorów w Japonii.

Podobni autorzy

Henry Miller Fotografia
Henry Miller15
pisarz amerykański
Georges Clemenceau Fotografia
Georges Clemenceau17
francuski pisarz, lekarz i polityk
Jan Himilsbach Fotografia
Jan Himilsbach11
polski aktor i pisarz
Maksim Gorki Fotografia
Maksim Gorki17
pisarz rosyjski
Józef Czapski Fotografia
Józef Czapski10
polski malarz i pisarz

Cytaty Ryūnosuke Akutagawa

Reklama
Reklama
Reklama
Natępna
Dzisiejsze rocznice
Jan Matejko Fotografia
Jan Matejko1
polski malarz, twórca obrazów historycznych i batalistyc... 1838 - 1893
Norman Cousins Fotografia
Norman Cousins3
1915 - 1990
Imogen Cunningham Fotografia
Imogen Cunningham
1883 - 1976
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy