Robert Capa cytaty

Robert Capa Fotografia
0   0

Robert Capa

Data urodzenia: 22. Październik 1913
Data zgonu: 25. Maj 1954

Reklama

Robert Capa, właśc. Endré Ernő Friedmann – węgierski fotoreporter. Jeden z najważniejszych fotografów XX wieku, autor zdjęć z pięciu wojen oraz innych wydarzeń.

Urodzony na Węgrzech, w młodości musiał opuścić rodzinny kraj. Mieszkał m.in. w Berlinie, Paryżu i Nowym Jorku, wiele czasu spędzając jednak w różnych częściach świata, gdzie toczyły się historyczne wydarzenia. Podczas hiszpańskiej wojny domowej, pierwszej fotografowanej przez siebie wojny, wykonał jedno z najważniejszych zdjęć tego konfliktu i całego swojego dorobku – Padającego żołnierza. Podczas II wojny światowej wraz z pierwszą grupą alianckich żołnierzy brał udział w lądowaniu w Normandii. Choć większość z wykonanych przez niego wówczas zdjęć została bezpowrotnie zniszczona, dziewięć ocalałych stanowi cenny dokument tej operacji. W 1947 roku wraz z innymi fotografami założył agencję fotograficzną Magnum. Zdjęcia Capy ukazywały się na łamach m.in. „Vu” i „Life”. Jego motto brzmiało: Jeśli twoje zdjęcia nie są dostatecznie dobre, to znaczy, że nie jesteś dostatecznie blisko . Znany był z zamiłowania do hazardu, alkoholu i z licznych romansów. Zginął w wieku 41 lat, w wyniku wybuchu miny, fotografując przebieg wojny w Indochinach.

Podobni autorzy

Zsa Zsa Gabor Fotografia
Zsa Zsa Gabor13
aktorka amerykańska pochodzenia węgierskiego

Cytaty Robert Capa

„If your pictures aren't good enough, you aren't close enough.“

—  Robert Capa
Randy Kennedy, "The Capa Cache" http://www.nytimes.com/2008/01/27/arts/design/27kenn.html?_r=1&ref=arts&oref=slogin, New York Times, Jan. 27, 2008.

Dzisiejsze rocznice
Robert Sheckley Fotografia
Robert Sheckley29
amerykański pisarz science fiction 1928 - 2005
Roald Amundsen Fotografia
Roald Amundsen1
norweski polarnik 1872 - 1928
Robert Motherwell
1915 - 1991
Stephen Covey Fotografia
Stephen Covey
1932 - 2012
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy
Zsa Zsa Gabor Fotografia
Zsa Zsa Gabor13
aktorka amerykańska pochodzenia węgierskiego
Marie von Ebner-Eschenbach Fotografia
Marie von Ebner-Eschenbach91
pisarka austriacka