P.G. Wodehouse cytaty

P.G. Wodehouse Fotografia
1   0

P.G. Wodehouse

Data urodzenia: 15. Październik 1881
Data zgonu: 14. Luty 1975
Natępne imiona:పి. జి. వుడ్‌హౌస్

Reklama

Sir Pelham Grenville Wodehouse - angielski pisarz i satyryk.

Autor znanego cyklu humoresek o młodym lordzie Bertramie Woosterze i jego błyskotliwym kamerdynerze Jeevesie, uchodzącego za arcydzieło angielskiego humoru. W licznych powieściach i opowiadaniach pisanych przez ponad pół wieku Wodehouse przedstawił wyidealizowany i sielankowy świat wyższych klas angielskich, bezczasowy, który trudno uznać za prawdziwy nawet dla chwili, w której opowieści o dwóch popularnych bohaterach zaczęły powstawać. Jednak dla rzeszy czytelników stał się on klasycznym obrazem angielskiego stylu życia. Nazwisko Jeevesa, idealnego służącego, stało się w języku angielskim wręcz synonimem pomocnika zdolnego zaradzić każdemu problemowi.

Kilka powieści Wodehouse'a posłużyło za kanwę scenariuszy filmów, m.in. Piccadilly Jim został przerobiony na scenariusz przez Juliana Fellowesa dla filmu w reżyserii Johna McKay, powstał też bardzo popularny serial telewizyjny Jeeves and Wooster na podstawie cyklu opowiadań i powieści o tych bohaterach.

W 1934 r. Wodehouse, wówczas już pisarz uznany po obu stronach Atlantyku, z racji korzyści podatkowych zamieszkał w słynnej wówczas miejscowości wypoczynkowej Le Touquet nad Kanałem La Manche. Po wybuchu II wojny światowej, nie oceniając właściwie wagi konfliktu, pozostał we Francji. Zajęty pisaniem kolejnej książki, pomimo brytyjskiego obywatelstwa zwlekał z opuszczeniem Le Touquet i ostatecznie 21 lipca 1940 r. został tam aresztowany przez Niemców. Przewieziony do więzienia w Loos, stamtąd do cytadeli w belgijskim Liège, potem do fortu Huy, ostatecznie we wrześniu 1940 r. trafił do więzienia urządzonego przez nazistów w budynkach szpitala psychiatrycznego w śląskim Toszku. Tam zabawiał współwięźniów opowiadaniem śmiesznych historyjek, a nawet napisał nowelę pt. „Money in the bank” . W czerwcu 1941 r. za namową Wernera Placka, byłego hollywoodzkiego artysty, wówczas już pracującego dla III Rzeszy, wygłosił cykl żartobliwych pogadanek o życiu w niemieckim obozie. Wyemitowane przez niemieckie radio, kierowane były do odbiorców w Stanach Zjednoczonych, które wówczas jeszcze nie pozostawały w stanie wojny z Niemcami. Mimo to, w swej ojczyźnie Wodehouse został uznany za kolaboranta, a nawet za zdrajcę: brytyjski wywiad rozważał ściganie pisarza, a jego książki zniknęły z wielu księgarń. Pomimo tego, że w obronie Wodehouse’a wystąpiło kilku prominentnych ludzi pióra , pisarz w 1947 r. przeniósł się do USA, gdzie w 1955 r. uzyskał amerykańskie obywatelstwo i gdzie mieszkał aż do śmierci. Do Wielkiej Brytanii wracał rzadko: podczas ostatniej wizyty w 1975 r., krótko przed śmiercią, odebrał z rąk królowej Elżbiety dożywotni tytuł szlachecki.

Podobni autorzy

Marzena Broda Fotografia
Marzena Broda17
polska pisarka, poetka i dramaturg
Stephen King Fotografia
Stephen King151
pisarz amerykański
Tomasz Beksiński Fotografia
Tomasz Beksiński16
polski dziennikarz muzyczny, prezenter radiowy, tłumacz
Ian Curtis Fotografia
Ian Curtis11
wokalista brytyjski (Joy Division)
George Byron Fotografia
George Byron32
angielski poeta
Andrzej Majewski Fotografia
Andrzej Majewski148
pisarz i fotografik polski

Cytaty P.G. Wodehouse

Reklama
Reklama
Reklama

Help us translate English quotes

Discover interesting quotes and translate them.

Start translating
Dzisiejsze rocznice
Paul Strand Fotografia
Paul Strand1
1890 - 1976
Hugh Latimer Fotografia
Hugh Latimer1
1485 - 1555
Mosze Dajan Fotografia
Mosze Dajan
izraelski generał, minister obrony 1915 - 1981
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy
Marzena Broda Fotografia
Marzena Broda17
polska pisarka, poetka i dramaturg
Stephen King Fotografia
Stephen King151
pisarz amerykański
Tomasz Beksiński Fotografia
Tomasz Beksiński16
polski dziennikarz muzyczny, prezenter radiowy, tłumacz
Ian Curtis Fotografia
Ian Curtis11
wokalista brytyjski (Joy Division)
George Byron Fotografia
George Byron32
angielski poeta