Nikita Chruszczow cytaty

Nikita Chruszczow Fotografia
23   0

Nikita Chruszczow

Data urodzenia: 3. Kwiecień 1894
Data zgonu: 11. Wrzesień 1971
Natępne imiona:Никита Сергеевич Хрущев

Reklama

Nikita Siergiejewicz Chruszczow – radziecki polityk, działacz partyjny i państwowy, I sekretarz KC Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego w latach 1953–1964 i premier ZSRR w latach 1958–1964.

Pochodził z chłopskiej rodziny. Od 12 roku życia pracował w fabrykach i kopalniach Donbasu jako ślusarz. Od roku 1918 był członkiem partii bolszewików, podczas wojny domowej walczył jako komisarz, po jej zakończeniu był aktywistą partyjnym i naczelnikiem. W 1929 roku został wysłany do Akademii Przemysłowej w Moskwie. W 1932 został sekretarzem komitetu moskiewskiego, w 1934 został członkiem KC WKP, w 1939 – I sekretarzem KC WKP Ukrainy i członkiem Biura Politycznego KC WKP. W latach 1941–1945 był członkiem rad wojennych wielu frontów.

Śmierć Józefa Stalina doprowadziła w następstwie do zaciekłej walki o władzę, z której Chruszczow wyszedł zwycięsko. Początkowo awansowano go z szefa Obwodowego Komitetu KPZR w Moskwie do stanowiska sekretarza KC KPZR, czyli jednego z pięciu równoprawnych szefów partii. Do zadań Chruszczowa należało koordynowanie ich pracy, jednak nie miał względem ich dodatkowych uprawnień. 7 września 1953 roku objął nowo ustanowiony urząd pierwszego sekretarza KC KPZR, czyli przywrócone pod zmienioną nazwą stanowisko generalnego sekretarza. W grudniu tego roku został wicepremierem. Proces przejmowania władzy sfinalizował obejmując stanowisko premiera w 1958 roku.

W 1956 roku na XX zjeździe KPZR Chruszczow wystąpił z referatem O kulcie jednostki i jego następstwach , w której ujawnił część prawdy o krwawych aspektach rządów Stalina. Referat, początkowo tajny, wywołał szok, zapoczątkowując dyskusję na temat przyczyn stalinizmu. XX zjazd stanowił kulminację nowej polityki Chruszczowa, określanej jako „odwilż”, na którą składała się masowa rehabilitacja ofiar terroru oraz liberalizacja polityki kulturalnej i społecznej. Odwilż w ZSRR stymulowała wystąpienia na Węgrzech i w Polsce, na które Chruszczow reagował z dwoistością – powstania na Węgrzech stłumiła Armia Radziecka, polski październik zakończył się kompromisem politycznym. Odwilż wywołała też reakcję stalinowców, którzy pod kierunkiem Wiaczesława Mołotowa, Gieorgija Malenkowa i Łazara Kaganowicza próbowali pozbawić Chruszczowa władzy na plenum KC w czerwcu 1957 roku, ale ponieśli porażkę. Kolejnym etapem tego procesu był XXII Zjazd KPZR w 1961. Wówczas Chruszczow ponownie oskarżył Stalina o spowodowanie stanu zacofania ZSRR względem krajów kapitalistycznych. Następnie rozpoczął kolejną falę destalinizacji. Podjęto wówczas decyzje m.in. o zmianie nazwy miasta Stalingrad na Wołgograd oraz usunięciu zwłok Stalina z mauzoleum Lenina na Placu Czerwonym.

W polityce zagranicznej Chruszczow balansował między ideą „pokojowego współistnienia” a próbami uzyskania przewagi w zimnej wojnie ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki. Jedną z takich prób był plan rozmieszczenia rakiet z ładunkami nuklearnymi na Kubie w odpowiedzi na rozmieszczenie amerykańskich pocisków w Turcji, Włoszech i Wielkiej Brytanii; ostra reakcja USA i groźba wybuchu wojny nuklearnej spowodowały , w wyniku którego Chruszczow polecił wycofanie rakiet z Kuby. W odpowiedzi, w mniej spektakularny sposób Amerykanie wycofali swoje rakiety z Turcji. Za jego czasów powstał też Mur Berliński i doszło do strącenia przez obronę powietrzną amerykańskiego samolotu zwiadowczego U2 nad Swierdłowskiem. Incydent doprowadził do zerwania planowanego spotkania z amerykańskim prezydentem Dwightem Eisenhowerem. Słynne jest też wystąpienie przed Zgromadzeniem Ogólnym Narodów Zjednoczonych 12 marca 1960, podczas którego zdjął but, a następnie zaczął nim uderzać w mównicę.

Jego rządy zakończył spisek najbliższych współpracowników. Po odsunięciu od władzy mieszkał w daczy niedaleko Moskwy, dyktując swoje pamiętniki, które zostały potem opublikowane na Zachodzie.

Podobni autorzy

Maksim Gorki Fotografia
Maksim Gorki17
pisarz rosyjski
Charles Manson Fotografia
Charles Manson6
morderca amerykański, przywódca sekty, muzyk
Louis de Saint-Just Fotografia
Louis de Saint-Just12
rewolucjonista francuski
Augustyn Suski Fotografia
Augustyn Suski5
poeta polski, przywódca konspiracyjnej Konfederacji Tatr...
Adolf Hitler Fotografia
Adolf Hitler83
kanclerz Rzeszy, twórca i dyktator III Rzeszy niemieckiej
Wincenty Witos Fotografia
Wincenty Witos7
polski działacz ruchu ludowego, premier II Rzeczypospolitej
Arthur Wellesley, 1. książę Wellington Fotografia
Arthur Wellesley, 1. książę Wellington6
książę Wellington, wódz i polityk brytyjski
Marie Joseph de La Fayette Fotografia
Marie Joseph de La Fayette4
francuski polityk i generał

Cytaty Nikita Chruszczow

Reklama

„Mam ręce unurzane we krwi.“

—  Nikita Chruszczow
tuż przed śmiercią na temat swojej roli podczas wielkiego terroru w latach 1934–1939.

„Rozmawiali o tym, kto wygra i kto przegra. Wygrał ludzki rozum. Wygrała ludzkość.“

—  Nikita Chruszczow
Źródło: Henryk Markiewicz, Andrzej Romanowski, Skrzydlate słowa, PIW, Warszawa 1990, s. 148.

Reklama

„Czym szybciej będziemy mówić po rosyjsku, to tym prędzej zbudujemy komunizm.“

—  Nikita Chruszczow
podczas wystąpienia na Białoruskim Uniwersytecie Państwowym.

„Chruszczow:' Ta sprawa śmierdzi, niczym świeże końskie łajno, a nie ma gorszego fetoru.
'Nixon:' Owszem, jest. Smród świńskiego łajna.“

—  Nikita Chruszczow
odpowiedź Nixona wiąże się z młodością Chruszczowa, który zajmował się hodowlą świń; w Moskwie po informacji, że kongres USA uchwalił ustawę o krajach zniewolonych, potępiająca ZSRR.

„Pomachamy wam, kiedy będziemy was zostawiać w tyle.“

—  Nikita Chruszczow
o zapewnieniu, że ZSRR wyprzedzi USA pod względem technologicznym.

„Lenin mawiał, że nadejdzie dzień, w którym złotem będzie się wykładać ściany publicznych szaletów.“

—  Nikita Chruszczow
Źródło: „Najwyższy czas!”, tom 17, wydania 19–35, Oficyna Liberałów, 2006, s. XLIV.

Reklama
Natępna
Dzisiejsze rocznice
Andrzej Zahorski1
1923 - 1995
Ilja Miecznikow Fotografia
Ilja Miecznikow
mikrobiolog rosyjski, noblista 1845 - 1916
George Tyrrell Fotografia
George Tyrrell1
1861 - 1909
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy
Maksim Gorki Fotografia
Maksim Gorki17
pisarz rosyjski
Charles Manson Fotografia
Charles Manson6
morderca amerykański, przywódca sekty, muzyk
Louis de Saint-Just Fotografia
Louis de Saint-Just12
rewolucjonista francuski