James Boswell cytaty

James Boswell Fotografia
1  0

James Boswell

Data urodzenia: 29. Październik 1740
Data zgonu: 19. Maj 1795

Reklama

James Boswell – pamiętnikarz szkocki.

Boswell urodził się w 1740 roku w Edynburgu w Szkocji. Był najstarszym synem sędziego Alexandra Boswella Lorda Auchinleck i Euphemii Erskine. James miał zostać prawnikiem jak jego ojciec, lecz dziś pamiętany jest jako autor wspaniałej biografii doktora Samuela Johnsona. Jego sposób narracji wycisnął swe piętno na kulturze i literaturze brytyjskiej, a także na języku angielskim. Szczera i dokładna narracja może dziś uzyskać określenie: boswellian.

Boswell jest znany z dzienników obrazujących w sposób nieafektowany i szczery przebieg jego dyskusji z przedstawicielami. Dzienniki te zostały odkryte dopiero w latach dwudziestych XX wieku. W wieku lat dziewiętnastu James został wysłany przez ojca do Glasgow by studiować prawo. James nawrócił się tam na katolicyzm i zamierzał zostać mnichem. Ojciec, gdy się o tym dowiedział, nakazał mu wracać do domu. Boswell uciekł schronić się w Londynie. Zdołał się tam ukrywać jedynie trzy miesiące. Ojciec odnalazł go i wpisał go na listę studentów na uniwersytecie w Edynburgu, gdzie młodzieniec studiował przed podróżą do Glasgow. Ojciec kontrolował ściśle jego wydatki przysyłając mu 100 funtów rocznie. Gdy w lipcu 1762 Boswell zdał ustny egzamin prawniczy z niezłym wynikiem, ojciec podwyższył mu pensję do 200 funtów rocznie i pozwolił zostać w Londynie.

Rok 1763 minął Boswellowi pod znakiem londyńskich hulanek i pisania dziennika. w latach 1764-1766 podróżował po Europie. Studiował w Utrechcie prawo i odwiedził Francję, gdzie poznał Woltera i Rousseau jako katolik odbył też pielgrzymkę do Rzymu, pojechał także na Korsykę, gdzie poznał słynnego buntownika przeciw władzy Genui i Francuzów Pasquale Paoliego, którego podziwiał już wcześniej.

W 1766 roku w towarzystwie byłej kochanki Rousseau wrócił do Londynu i został prawnikiem w Edynburgu . Praktykował w zawodzie przez ponad dziesięć lat. Każdego roku spędzał około miesiąca z Samuelem Johnsonem, z którym żył w serdecznej przyjaźni, mimo że Johnson całe życie nie znosił Szkotów. Zrobił wyjątek dla Boswella. W późnych latach siedemdziesiątych Boswell zaczął popadać w alkoholizm. Po śmierci Johnsona w 1784 roku Boswell osiedlił się w Londynie. W 1791 opublikował swe największe dzieło – jeden z pomników literatury brytyjskiej The Life of Samuel Johnson, w którym opisał życie przyjaciela – jednego z najtęższych umysłów XVIII-wiecznego Londynu.

Ich przyjaźń przetrwała lata, mimo że jeden z nich był Anglikiem, a drugi Szkotem. W przeciwieństwie do Johnsona – Wiga, Boswell był Torysem, a po śmierci celem ataków Macaulaya, wczesnodziewiętnastowiecznego historyka o poglądach wigowskich.

Podobni autorzy

Frances Burney Fotografia
Frances Burney
angielska powieściopisarka i pamiętnikarka
Józef Pawlikowski2
polski powstaniec i działacz polityczny
Jan Chryzostom Pasek Fotografia
Jan Chryzostom Pasek6
polski pamiętnikarz epoki baroku

Cytaty James Boswell

Reklama
Reklama

„Boswell is pleasant and gay,
For frolic by nature designed;
He heedlessly rattles away
When company is to his mind.“

— James Boswell
In a poem about himself, in "Biographic Sketches" in Chambers's Edinburgh Journal Vol. IV (1836). p. 341

„He who has provoked the lash of wit, cannot complain that he smarts from it.“

— James Boswell
Comment on Samuel Johnson's treatment of Thomas Sheridan (16 October 1769)

Reklama

„I jumped up on the benches, roared out, "Damn you, you rascals!", hissed and was in the greatest rage. [... ] I hated the English; I wished from my soul that the Union was broke and that we might give them another battle of Bannockburn.“

— James Boswell
On an occasion of mocking a pair of Highland officers, circa 1672, as attributed by Ruaridh Nicoll, "As a Scot, I hate this idea of a neutered nation" http://www.guardian.co.uk/commentisfree/2007/apr/22/scotland.devolution, The Observer, 22 April 2007

Natępna
Dzisiejsze rocznice
Corbin Bleu Fotografia
Corbin Bleu
amerykański aktor i piosenkarz 1989
Gershom Scholem Fotografia
Gershom Scholem
filozof izraelski, badacz mistycyzmu żydowskiego 1897 - 1982
Bernard Nathanson6
lekarz amerykański, działacz ruchów pro-life 1926 - 2011
Następnych dzisiejszych rocznic