Ivan Illich cytaty

Ivan Illich Fotografia
1  0

Ivan Illich

Data urodzenia:4. Wrzesień 1926
Data zgonu:2. Grudzień 2002

Ivan Illich – austriacki filozof i krytyk współczesnego społeczeństwa z pozycji anarchistycznych. Zyskał sławę negując powszechnie uznane autorytety i stanowiska dotyczące takich problemów jak: edukacja, lecznictwo, zatrudnienia, energetyka, rozwój ekonomiczny i płeć.

Ivan Illich urodził się w rodzinie potomków królewskiego rodu Dalmacji, był synem inżyniera, matka była Żydówką, przez co w roku 1941 usunięto go ze szkoły. Studiował teologię i filozofię na uczelniach we Florencji, Rzymie i w Salzburgu. Napisał doktorat na temat poglądów Arnolda Toynbeego. W latach 1952-1969 był kapłanem kościoła katolickiego. Od 1956 roku był wicerektorem Uniwersytetu Katolickiego w Portoryko. W 1961 roku założył placówkę naukowo-badawczą i kształceniową: Centrum Dokumentacji Międzykulturowej w Cuernavaca . Placówka ta przygotowywała też przyszłych misjonarzy katolickich. Początkowo był wspierany przez władze kościelne lecz z czasem jego poglądy ewoluowały, ostatecznie utracił wsparcie Kościoła i porzucił kapłaństwo.

W latach 70. i na początku lat 80. opublikował siedem książek, w których przedstawił krytykę głównych instytucji społeczeństw uprzemysłowionych. Uważał, że instytucje te realizują cele przeciwne do pierwotnie założonych. W roku 1982 ukazała się kolejna książka pod tytułem Gender dyskutująca tematykę płci i rodziny w kontekście pracy. W kolejnych latach publikował eseje, artykuły na bardzo różnorodne tematy związane z szeroko rozumianą kulturą.

W 1983 roku zdiagnozowano u Ivana Illicha raka ucha wewnętrznego, nie korzystał jednak z tradycyjnej pomocy medycznej, odmówił operacji i znieczulania bólu jaki doznawał z tego powodu. Choroba oszpeciła mu twarz. Ostatecznie, będąc w pełni aktywności, zmarł w 2002 roku.

Cytaty Ivan Illich

Natępna
Dzisiejsze rocznice
Philip Pullman Fotografia
Philip Pullman23
pisarz angielski 1946
Umberto Boccioni Fotografia
Umberto Boccioni2
1882 - 1916
Jan Zieja Fotografia
Jan Zieja18
polski duchowny katolicki, kapelan Szarych Szeregów i Ar... 1897 - 1991
Ernest Rutherford Fotografia
Ernest Rutherford6
chemik i fizyk z Nowej Zelandii, noblista 1871 - 1937
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy
Jan Beyzym Fotografia
Jan Beyzym3
polski misjonarz, jezuita, błogosławiony Kościoła katoli...
Jacek Woroniecki Fotografia
Jacek Woroniecki191
teolog polski, dominikanin
Franciszek Blachnicki4
polski duchowny katolicki, inicjator Ruchu Światło-Życie
Konstanty Michalski Fotografia
Konstanty Michalski1
polski filozof, ksiądz katolicki, rektor UJ
Maksymilian Maria Kolbe Fotografia
Maksymilian Maria Kolbe28
polski działacz społeczny, święty kościoła katolickiego
Maria Michał Kowalski Fotografia
Maria Michał Kowalski1
arcybiskup, zwierzchnik Kościoła Katolickiego Mariawitów