Fernando Vallejo cytaty

Fernando Vallejo Fotografia
3  0

Fernando Vallejo

Data urodzenia: 24. Październik 1942

Reklama

Fernando Vallejo , kolumbijski pisarz i reżyser, posiadający obywatelstwo meksykańskie.

Studiował filozofię na uniwersytecie w Bogocie, rozpoczął także studia biologiczne. Przez rok uczył się w akademii filmowej w Rzymie. Od 1971 mieszka w Meksyku, od 2007 jest obywatelem tego kraju. W Meksyku zrealizował trzy filmy Cronica roja , Barrio de campeones oraz En la tormenta . W Meksyku napisał również wszystkie swoje powieści, jednak ich akcja rozgrywa się z reguły w Kolumbii.

Jest autorem książek tworzących autobiograficzny cykl Rzeka czasu . W Polsce ukazał się pierwszy tom - Błękitne dni. Największy rozgłos przyniosły mu jednak utwory spoza cyklu, zwłaszcza opublikowana w 1994 Matka Boska Płatnych Morderców. Jest to historia homoseksualnego związku starszego mężczyzny z młodocianym zabójcą, tzw. sicario. Na podstawie powieści w 2000 powstał film o tym samym tytule. Nakręcił go w Kolumbii Barbet Schroeder.

Trzecią powieścią Vallejo wydaną w Polsce jest Mój brat alkad, opowieść o małym miasteczku Támesis, targanym politycznymi sporami. W Támesis odzwierciedlenie znajdują problemy współczesnej Kolumbii, choćby rywalizacja oddziałów paramilitarnych z partyzantami i resztkami karteli narkotykowych. Proza Vallejo może być trudna w odbiorze, jest gęsto okraszona wulgaryzmami i prowokacyjnymi rozważaniami. W 2003 powieść El desbarrancadero została nagrodzona Premio Rómulo Gallegos. Pisarz jest także autorem biografii oraz La tautología darwinista , książki z dziedziny biologii.

Podobni autorzy

Michelle Branch Fotografia
Michelle Branch
amerykańska piosenkarka
Fernando Botero Fotografia
Fernando Botero1
kolumbijski malarz i rzeźbiarz
Leandro Díaz2
kolumbijski kompozytor
John Leguizamo Fotografia
John Leguizamo
aktor kolumbijski

Cytaty Fernando Vallejo

Dzisiejsze rocznice
James H. Duff Fotografia
James H. Duff
1883 - 1969
Thomas Jackson Fotografia
Thomas Jackson4
generał amerykański 1824 - 1863
Roman Cieślewicz1
grafik polski, twórca plakatów 1930 - 1996
Paul d'Holbach Fotografia
Paul d'Holbach24
1723 - 1789
Następnych dzisiejszych rocznic