Fernando Vallejo cytaty

Fernando Vallejo Fotografia
3  0

Fernando Vallejo

Data urodzenia: 24. Październik 1942

Reklama

Fernando Vallejo , kolumbijski pisarz i reżyser, posiadający obywatelstwo meksykańskie.

Studiował filozofię na uniwersytecie w Bogocie, rozpoczął także studia biologiczne. Przez rok uczył się w akademii filmowej w Rzymie. Od 1971 mieszka w Meksyku, od 2007 jest obywatelem tego kraju. W Meksyku zrealizował trzy filmy Cronica roja , Barrio de campeones oraz En la tormenta . W Meksyku napisał również wszystkie swoje powieści, jednak ich akcja rozgrywa się z reguły w Kolumbii.

Jest autorem książek tworzących autobiograficzny cykl Rzeka czasu . W Polsce ukazał się pierwszy tom - Błękitne dni. Największy rozgłos przyniosły mu jednak utwory spoza cyklu, zwłaszcza opublikowana w 1994 Matka Boska Płatnych Morderców. Jest to historia homoseksualnego związku starszego mężczyzny z młodocianym zabójcą, tzw. sicario. Na podstawie powieści w 2000 powstał film o tym samym tytule. Nakręcił go w Kolumbii Barbet Schroeder.

Trzecią powieścią Vallejo wydaną w Polsce jest Mój brat alkad, opowieść o małym miasteczku Támesis, targanym politycznymi sporami. W Támesis odzwierciedlenie znajdują problemy współczesnej Kolumbii, choćby rywalizacja oddziałów paramilitarnych z partyzantami i resztkami karteli narkotykowych. Proza Vallejo może być trudna w odbiorze, jest gęsto okraszona wulgaryzmami i prowokacyjnymi rozważaniami. W 2003 powieść El desbarrancadero została nagrodzona Premio Rómulo Gallegos. Pisarz jest także autorem biografii oraz La tautología darwinista , książki z dziedziny biologii.

Podobni autorzy

Michelle Branch Fotografia
Michelle Branch
amerykańska piosenkarka
Leandro Díaz2
kolumbijski kompozytor
Fernando Botero Fotografia
Fernando Botero1
kolumbijski malarz i rzeźbiarz
John Leguizamo Fotografia
John Leguizamo
aktor kolumbijski
Rodolfo Llinás Fotografia
Rodolfo Llinás8
kolumbijski neurobiolog i wynalazca

Cytaty Fernando Vallejo

Dzisiejsze rocznice
Pascal Quignard Fotografia
Pascal Quignard1
francuski pisarz 1948
Józef Cyrankiewicz Fotografia
Józef Cyrankiewicz5
polski polityk, premier PRL 1911 - 1989
Stefan Korboński Fotografia
Stefan Korboński15
polski polityk ruchu ludowego, działacz Polskiego Państw... 1901 - 1989
Następnych dzisiejszych rocznic