Edward Young cytaty

Edward Young Fotografia

3   0

Edward Young

Data urodzenia: 3. Lipiec 1683
Data zgonu: 5. Kwiecień 1765

Edward Young – angielski poeta, prekursor romantyzmu. Był pierwszym twórcą, który zdefiniował znaczenie dramatów Szekspira dla światopoglądu rodzącego się romantyzmu.

Autor słynnego poematu sentymentalnego o życiu, śmierci i nieśmiertelności The Complaint, or Night Thoughts on Life, Death, and Immortality ilustrowanego przez Williama Blake'a. Poemat doczekał się licznych przekładów i był często naśladowany przez późniejszych twórców europejskich.

Poetyka Younga korzystała często z cmentarnych, upiornych pejzaży, nastroju tajemniczości i grozy. Poeta nie zdobył przez to uznania za życia, które przypadło na czasy świetności epoki Oświecenia w Anglii. Jego talent dostrzegł jednak w tamtym czasie Aleksander Pope. Współcześnie wielu krytyków niemieckich porównuje znaczenie Younga dla poezji angielskiej XVIII wieku do znaczenia twórczości Johna Miltona dla epoki średniowiecza w Anglii.

Z innych utworów Younga najważniejsze to: satyra The Universal Passion , list On Original Composition .

Cytaty Edward YoungEdward Young Fotografia
Edward Young3
poeta angielski 1683 – 1765
„Kobiety stworzono na radość oczu naszych.“Źródło: Władysław Kopaliński, Encyklopedia „drugiej płci”, Warszawa 1990, s. 522.Edward Young Fotografia
Edward Young22
English poet 1683 – 1765Podobni autorzy