Chrétien de Troyes cytaty

Chrétien de Troyes Fotografia
4  0

Chrétien de Troyes

Data urodzenia: 1150
Data zgonu: 1190

Reklama

Chrétien de Troyes lub Krystian z Troyes – średniowieczny poeta francuski. Autor romansów rycerskich opartych na legendach arturiańskich. Jego Percewal z Walii, Lancelot i Iwajn należą do klasycznych ujęć tej tematyki w literaturze.

Informacje dotyczące biografii poety są bardzo skromne. Wiadomo, że tworzył pomiędzy 1160 a 1190 rokiem, najpierw na dworze Marii, hrabiny Szampanii w Troyes, a następnie na dworze Filipa, hrabiego Flandrii. Swoje utwory podpisywał imieniem Crestïens. Zachowało się pięć romansów rycerskich Chrétiena de Troyes podejmujących wątki arturiańskie: Erek i Enida, Cligès, Lancelot, Iwajn oraz Percewal. Wiadomo, że wcześniej Chrétien pracował nad tłumaczeniami Owidiusza oraz że napisał powieść O królu Marku i królowej Izoldzie. Jego romanse były już od początku XIII wieku powszechnie tłumaczone i adaptowane.

Jego własne źródła inspiracji nie są znane. Był jednym z pierwszych pisarzy opisujących historię Graala, poświęcił tej tematyce romans Percewal. Opracowując wszystkie trzy wielkie gałęzie tematyki bretońskiej, na blisko trzy wieki narzucił ją nie tylko literaturze francuskiej, ale i europejskiej, a pośrednio wpłynął też na twórczość późniejszych wieków. Ślady jego wpływu można odnaleźć u Szekspira, Pierre'a Corneille'a, Jeana Baptiste'a Racine'a, w powieściach rycerskich XVI i XVII wieku, u Waltera Scotta, Victora Hugo, Honoré de Balzaka, Aleksandra Dumasa ojca, George Sand, Alfreda Tennysona, Ryszarda Wagnera, Edmonda Rostanda i wielu innych.

Cytaty Chrétien de Troyes

Reklama
Reklama
Reklama
Dzisiejsze rocznice
Morris West
1916 - 1999
Srinivasa Ramanujan Fotografia
Srinivasa Ramanujan1
matematyk hinduski 1887 - 1920
Arnold Sommerfeld Fotografia
Arnold Sommerfeld
fizyk niemiecki 1868 - 1951
Następne dziesiejsze rocznice
Podobni autorzy