Charles Baudelaire cytaty

Charles Baudelaire Fotografia
32  0

Charles Baudelaire

Data urodzenia:9. Kwiecień 1821
Data zgonu:31. Sierpień 1867
Natępne imiona:Charles Pierre Baudelaire

Charles Pierre Baudelaire – poeta i krytyk francuski, parnasista zaliczany do grona tzw. "poetów przeklętych". Znany z przekładów utworów m.in. Edgara Allana Poego. Prekursor symbolizmu i dekadentyzmu.

Jego − epatująca śmiałą erotyką, brzydotą, obrazami zła i profanacji − twórczość wywoływała w swoim czasie kontrowersje, a autora wielokrotnie oskarżano o obrazę moralności. Baudelaire często podejmował tematy prostytucji, dewiacji, życia na marginesie społecznym oraz buntu przeciwko tradycji i religii. W jego twórczości widoczne są akcenty mizoginiczne oraz gnostyckie.

W młodości Charles Baudelaire przyjaźnił się z takimi pisarzami jak Honoré de Balzac, Gérard de Nerval czy Theophile Gautier.

Cytaty Charles Baudelaire

„Mimo cudowne(j) usługi oddawane(j) przez eter i chloroform, sądzę, że z punktu widzenia filozofji spirytualistycznej zasługują również na moralne potępienie wszelkie współczesne wynalazki, zmierzające do ograniczenia świadomej woli ludzkiej i nieodzownego cierpienia.“

— Charles Baudelaire
Źródło: Poemat o haszyszu, [w:] [https://pl. wikisource. org/w/index. php? title=Strona:Wino_i_haszysz. _%28Sztuczne_raje%29. _Analekta_z_pism_poety. djvu/094 Poemat o haszyszu], wyd. E. Wende i S-ka, Warszawa 1926, s. 99, tł. Bohdan Wydżga

Natępna