Arturo Prat cytaty

Arturo Prat Fotografia
1  0

Arturo Prat

Data urodzenia:3. Kwiecień 1848
Data zgonu:21. Maj 1879

Arturo Prat Chacón , oficer chilijskiej marynarki wojennej, jeden z bohaterów narodowych Chile.

Urodził się w Ninhue. W 1854 jego rodzina przeniosła się do Santiago . W 1858 wstąpił do szkoły morskiej, którą ukończył w 1861 jako kadet. Pływał wówczas na korwecie "Esmeralda", z którą była następnie związana większość jego kariery. W lipcu 1864 Prat zdał egzaminy i uzyskał stopień oficerski. Pod koniec 1865 wybuchła wojna Chile i Peru z Hiszpanią. 26 listopada 1865, w potyczce morskiej pod Papudo, "Esmeralda" pod dowództwem Juana Williamsa Rebolledo zdobyła hiszpańską kanonierkę, wcieloną następnie do służby Chile jako "Covadonga". Rząd Chile awansował wszystkich uczestników starcia i Prat zyskał stopień porucznika. Prat wziął następnie udział w starciu sojuszniczej eskadry pod Abtao 7 lutego 1866 z dwoma hiszpańskimi fregatami, na pokładzie "Covadongi", zakończonym wycofaniem się Hiszpanów.

Po wojnie, Prat nadał służył w marynarce Chile, uczestnicząc w licznych rejsach. Stał się też wykładowcą w Akademii Morskiej Chile, a od 1871 zastępcą dowódcy korwety "Esmeralda". W 1873 awansował na komandora podporucznika, w tym też roku w maju ożenił się z Carmelą Carvajal. Przykładał wagę do szkolenia, tłumaczył książki z francuskiego. Jednocześnie, od 1872 rozpoczął studia prawnicze na uniwersytecie Chile, które ukończył egzaminem zdanym 31 lipca 1876 przed Sądem Najwyższym. W tym samym roku rząd zamknął Akademię Morską. Prat wówczas podjął służbę w instytucjach lądowych marynarki wojennej w Valparaiso jako prawnik, pracując nad regulacjami prawnymi dotyczącymi żeglugi.

Po wybuchu wojny z Peru i Boliwią w 1879 , Prat w stopniu Capitán de fragata graduado powrócił do służby bojowej. Początkowo był dowódcą "Covadongi", a od połowy maja 1879, "Esmeraldy". Oba te okręty blokowały peruwiański port Iquique. 21 maja 1879 pod Iquique nadpłynęła eskadra okrętów peruwiańskich, w składzie monitora "Huáscar" i fregaty pancernej "Independencia". Pomimo przygniatającej przewagi pancernych okrętów peruwiańskich, Prat zdecydował walczyć w obronie honoru bandery, na skutek czego doszło do bitwy pod Iquique. Przed jej rozpoczęciem, wygłosił symboliczne przemówienie do załogi: "Chłopcy, walka jest nierówna, lecz jest duch i męstwo. ...Dopóki żyję, nasza bandera będzie powiewać na miejscu, a jeśli zginę, zapewnią to moi oficerowie". Przez następne trzy godziny "Huáscar", dowodzony przez komandora Miguela Grau, prowadził pojedynek artyleryjski z "Esmeraldą", ostrzeliwaną dodatkowo przez baterie polowe z brzegu.

Ponieważ ogień peruwiański nie był zbyt celny, Grau zdecydował staranować "Esmeraldę". Podczas próby taranowania, Prat z rewolwerem i szablą i okrzykiem "do abordażu, chłopcy!" , przeskoczył na pokład "Huáscara", wraz z sierżantem Juanem de Dios Aldea. Obaj ponieśli śmierć od ognia karabinowego na pokładzie "Huáscara", ranny Prat jednak zdążył zastrzelić jednego z marynarzy. Więcej marynarzy chilijskich nie zdołało przeskoczyć na "Huáscara" na skutek nie usłyszenia rozkazu, a następnie rozejścia się okrętów, lecz przy drugiej próbie taranowania, trzynastu marynarzy poszło za wzorem swojego dowódcy, również w większości ponosząc śmierć. "Esmeralda" ostatecznie zatonęła od trzeciego taranu.

Po śmierci, Arturo Prat stał się chilijskim bohaterem narodowym. Miguel Grau napisał list z wyrazami szacunku do wdowy po nim, przesyłając jego osobiste rzeczy i szablę. Imieniem Arturo Prat nazwano w Chile liczne ulice i instytucje oraz okręty wojenne , jego podobizna znajduje się też na banknocie 10.000 pesos chilijskich. Portret Prata jest umieszczony w salonie dowódcy monitora "Huáscar", będącego obecnie chilijskim okrętem-muzeum, obok portretu Miguela Grau, również poległego później na jego pokładzie.

Stopnie:

1861 guardiamarina

lipiec 1864 guardiamarina examinado

1864 - Teniente 2°

9 września 1868 - Teniente 1°

1873 - Capitán de corbeta graduado

1874 - Capitán de corbeta efectivo

1876 - Capitán de fragata graduado

Cytaty Arturo Prat

„Niech żyje Chile, psiakrew!“

— Arturo Prat
rzucając się do abordaży peruwiańskiego statku w trakcie wojny na Oceanie Spokojnym; w następnym wieku te słowa powtórzył Salvador Allende, kiedy go poproszono, aby powiedział coś, z czym zgodziliby się wszyscy Chilijczycy.

Dzisiejsze rocznice
Tariq Ali Fotografia
Tariq Ali4
1943
Jack Kerouac Fotografia
Jack Kerouac25
pisarz amerykański 1922 - 1969
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy
Jacques-Yves Cousteau Fotografia
Jacques-Yves Cousteau3
francuski badacz mórz i podróżnik
Eugeniusz Pławski4
polski komandor
Matthew Perry (wojskowy) Fotografia
Matthew Perry (wojskowy)1
wojskowy amerykański, oficer marynarki
Juraj Jánošík Fotografia
Juraj Jánošík2
zbójnik karpacki słowackiego pochodzenia
Bohdan Chmielnicki Fotografia
Bohdan Chmielnicki3
hetman kozacki
Pablo Rodríguez Grez3
chilijski polityk