Thomas Hardy cytaty

Thomas Hardy Fotografia
5  0

Thomas Hardy

Data urodzenia:2. Czerwiec 1840
Data zgonu:11. Styczeń 1928

Thomas Hardy – angielski pisarz i poeta, przedstawiciel nurtu naturalistycznego. Jego postaci literackie zmagają się ze swoimi pasjami i sytuacjami życiowymi. Utwory Hardy’ego, których akcja w większości rozgrywa się w półmitycznym hrabstwie Wessex, odznaczają się swoistymi poetyckimi opisami i nasycone są fatalizmem.

Pochodził z klasy średniej; jego ojciec był architektem i zajmował się budowaniem kościołów z cegieł. Sam Thomas Hardy był zagorzałym ateistą.

Napisał m.in. powieści Far from the Madding Crowd , Tess of the d’Urbervilles , Jude the Obscure , jak i tomy wierszy Wessex Poems , Collected Poems i Human Shows . W swoich utworach kontrastował dwie rzeczywistości – miasta i wsi. Miasto utożsamiał ze złem, przestępczością, zatraceniem wartości. O wsi natomiast pisał z nostalgią, idealizując i przedstawiając idylliczne wizje. Opisywał społeczeństwo pre-industrialne i dramat ludzi zmuszonych do migracji do miasta. Głównymi motywami jego powieści był tragiczne postacie próbujących przeciwstawić się losowi. Bohaterowie byli zdani na łaskę zewnętrznych sił oraz własnym żądzom i naturze. Nie mogą zmienić swojego przeznaczenia w świecie rządzonym przypadkiem. Stać je jednak na godność, odwagę oraz heroizm.

Hardy pisał też wiersze. W 1910 został odznaczony przez Króla Wielkiej Brytanii wyróżnieniem Członka Order of Merit, dzięki czemu za jego imieniem i nazwiskiem figuruje skrótowiec OM.

Wiele jego powieści stało się podstawą znanych filmów, takich jak:

Z dala od zgiełku, 1967, reż. John Schlesinger

Tess, 1979, reż. Roman Polański

Więzy miłości, 1996, reż. Michael Winterbottom

Królowie życia, 2000, reż. Michael Winterbottom

Z dala od zgiełku, 2015, reż. Thomas Vinterberg

Cytaty Thomas Hardy

Natępna
Dzisiejsze rocznice
Tariq Ali Fotografia
Tariq Ali4
1943
Jack Kerouac Fotografia
Jack Kerouac25
pisarz amerykański 1922 - 1969
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy
Wallace Stevens3
poeta i eseista amerykański
Julien Green Fotografia
Julien Green4
francuski pisarz