Jerzy III Hanowerski cytaty

Jerzy III Hanowerski Fotografia
3   3

Jerzy III Hanowerski

Data urodzenia: 4. Czerwiec 1738
Data zgonu: 29. Styczeń 1820

Reklama

Jerzy III, urodzony jako George William Frederick – ostatni król Wielkiej Brytanii i Irlandii i pierwszy król Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii, ostatni elektor i książę oraz pierwszy król Hanoweru. Jedyny król Anglo-Korsyki w latach 1794-1796. Był też księciem Saksonii-Lauenburga.

Jerzy III był władcą o dużej inteligencji, chociaż nerwowym, co z czasem doprowadziło go do choroby. Za jego panowania nastąpił bunt kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej i powstały Stany Zjednoczone. Mówiono, że to właśnie utrata Ameryki tak źle podziałała na jego zdrowie psychiczne[potrzebny przypis]. Możliwe też, że był jedną z niewielu osób rozumiejących, co oznaczała utrata kolonii amerykańskich dla Wielkiej Brytanii.

Cieszył się wielką popularnością poddanych. Obdarzony świetną pamięcią, znał imiona wielu zwykłych ludzi: służby, rolników, farmerów. Nie był domatorem, lecz lubił jeździć na wieś, gdzie doglądał upraw i hodowli. Nadano mu z tego powodu przydomek „król-farmer”, z którego był bardzo dumny. Znów w odróżnieniu od swych poprzedników, król często interesował się posiedzeniami Izby Gmin i ich przedmiotem. Wspomagał wiernych mu Bute'a, a potem Pitta wieloma ciepłymi słowami i radami. Potrafił przeforsować swą wolę w czasach, gdy myślano, że parlament może wszystko, a król nic. Zrobił wszystko, by zachować kolonie amerykańskie . Francja przeważyła jednak szalę na korzyść Jerzego Waszyngtona i powstańców. Odtąd król popierał mocniejsze zakorzenienie się wpływów brytyjskich w Indiach, by zrekompensować tym samym utratę kolonii w Ameryce Północnej.

Jerzy III panował przez niemal 60 lat – a zatem najdłużej w historii Wielkiej Brytanii po królowej Wiktorii i Elżbiecie II. Cień na jego sprawnym panowaniu położyła jedynie ciężka choroba.

Cierpiał na porfirię , która może mieć bardzo wyniszczający wpływ na organizm ludzki. W zaawansowanym stadium powoduje silne bóle brzucha, skurcze, a nawet drgawki podobne do epileptycznych. Choroba często nie jest prawidłowo diagnozowana i nawet w dzisiejszych czasach bywa mylnie rozpoznawana jako choroba psychiczna. Według najnowszych badań, chorobę tę spowodowała wieloletnia kumulacja w organizmie króla arszeniku, który był składnikiem ówcześnie stosowanych pudrów do peruk, kremów oraz popularnych lekarstw. Po 1811 roku, kiedy ataki choroby króla były coraz dłuższe i poważniejsze, władzę w państwie sprawował jego najstarszy syn – Jerzy, jako książę-regent.

Wydarzenia czasów Jerzego III barwnie opisał brytyjski pisarz Horace Walpole w swoich Pamiętnikach.

Podobni autorzy

Margaret Thatcher Fotografia
Margaret Thatcher26
premier Wielkiej Brytanii
Napoleon Bonaparte Fotografia
Napoleon Bonaparte142
cesarz Francuzów
Brigham Young Fotografia
Brigham Young3
amerykański polityk i prorok Kościoła mormonów
Neil Armstrong Fotografia
Neil Armstrong4
amerykański astronauta
Tom Cruise Fotografia
Tom Cruise17
aktor amerykański
Arthur Wellesley, 1. książę Wellington Fotografia
Arthur Wellesley, 1. książę Wellington6
książę Wellington, wódz i polityk brytyjski
Anatole France Fotografia
Anatole France52
powieściopisarz i krytyk francuski
Adam Mickiewicz Fotografia
Adam Mickiewicz53
polski poeta
 Fotografia

Cytaty Jerzy III Hanowerski

„Jeśli energiczne kroki wydają się jedynym pozostałym środkiem wymuszenia na Ameryce należnego posłuszeństwa wobec ojczyzny, to kolonie muszą się z tym pogodzić.“

—  Jerzy III Hanowerski
Źródło: Stephen Weir, Najgorsze decyzje w historii świata. Okoliczności, sprawcy, konsekwencje, tłum. Dorota Gabon, Wydawnictwo Publicat, Poznań 2008, ISBN 9788324515813, s. 64.

„Co teraz zrobi generał Waszyngton? Jeśli rzeczywiście tak postąpi, będzie największym człowiekiem na ziemi.“

—  Jerzy III Hanowerski
rozmowa z Benjaminem Westem, podczas której ten powiedział mu, że George Washington ma zamiar po zakończeniu rządów wrócić na farmę.

Reklama

„Farmer George.“

—  Jerzy III Hanowerski
przezwisko, jakie zyskał wskutek namiętnej pasji, jaką było… rolnictwo.

„"Nothing important happened today." - King George's diary entry, July 4th, 1776, the same day the American colonies declared their independence.“

—  George III of the United Kingdom
Arnold Hunt, curator at the British Library, says King George never kept a diary http://www.npr.org/templates/story/story.php?storyId=11703583.

„I was the last to consent to the separation; but the separation having been made and having become inevitable, I have always said, as I say now, that I would be the first to meet the friendship of the United States as an independent power.“

—  George III of the United Kingdom
To John Adams, as quoted in Adams, C.F. (editor) (1850–56), The works of John Adams, second president of the United States, vol. VIII, pp. 255–257, quoted in Ayling, p. 323 and Hibbert, p. 165.

„When the unhappy and deluded multitude, against whom this force will be directed, shall become sensible of their error, I shall be ready to receive the misled with tenderness and mercy!“

—  George III of the United Kingdom
Address to Parliament http://www.loc.gov/teachers/classroommaterials/presentationsandactivities/presentations/timeline/amrev/shots/address.html (27 October 1775).

„By God, Harrison, I will see you righted!“

—  George III of the United Kingdom
Said ca. 1772, speaking to John Harrison's son William. Quoted in Dava Sobel, "Longitude" (1995, Fourth Estate Limited. London. Printed 1998. ), p. 147

Help us translate English quotes

Discover interesting quotes and translate them.

Start translating
Dzisiejsze rocznice
Teresa Lubińska Fotografia
Teresa Lubińska1
ekonomistka polska, działaczka państwowa 1952
Ruth Benedict Fotografia
Ruth Benedict
amerykańska antropolog 1887 - 1948
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy
Margaret Thatcher Fotografia
Margaret Thatcher26
premier Wielkiej Brytanii
Napoleon Bonaparte Fotografia
Napoleon Bonaparte142
cesarz Francuzów
Brigham Young Fotografia
Brigham Young3
amerykański polityk i prorok Kościoła mormonów
Neil Armstrong Fotografia
Neil Armstrong4
amerykański astronauta