Warren Harding (polityk) cytaty

Warren Harding (polityk) Fotografia
3  0

Warren Harding (polityk)

Data urodzenia: 2. Listopad 1865
Data zgonu: 2. Sierpień 1923

Reklama

Warren Gamaliel Harding – 29. prezydent USA .

Harding urodził się w stanie Ohio. Karierę publiczną rozpoczął jako wydawca prasy. Aktywnie działał w swoim kościele , gdzie zajmował się przede wszystkim działalnością charytatywną.

Zorganizował zespół muzyczny o nazwie Citizen’s Cornet Band, który grał na imprezach organizowanych zarówno przez republikanów, jak i demokratów.

Jego wiara w Partię Republikańską oraz talenty krasomówcze pomogły mu w karierze politycznej. Od 1904 do 1906 był wicegubernatorem Ohio. W 1912 wygłosił przemówienie podczas konwencji swojej partii, która zdecydowała o wysunięciu kandydatury Williama Tafta w wyborach prezydenckich. Dwa lata później Harding został senatorem.

W 1920 jeden z jego zwolenników rozpoczął kampanię, mającą na celu nominowanie Hardinga w wyborach prezydenckich. Powodem było to, iż Harding... wyglądał jak prezydent. W tym samym roku grupa senatorów przekonała republikanów do Hardinga.

Jeszcze zanim został prezydentem Harding powiedział: Ameryka nie potrzebuje heroizmu, ale uzdrowienia; nie cudownych rozwiązań, ale normalności; nie rewolucji, ale odnowienia; nie agitacji, ale rozsądzenia; nie chirurgicznych cięć, ale łagodności... Lider demokratów nazwał przemówienia Hardinga armią pompatycznych fraz wędrującą w poszukiwaniu idei. Dlatego też kandydat na prezydenta, którego słowa nie były zbyt jasne dla przeciętnego obywatela, potrzebował silnego poparcia. Udało się je uzyskać. Harding zdobył w wyborach 60,3% głosów. Był pierwszym prezydentem, któremu udało się w tak zdecydowany sposób pokonać konkurentów. Był on zwolennikiem powrotu do izolacjonizmu – USA miały przestać uczestniczyć w „kierowaniu sprawami świata”.

Zdominowany przez republikanów Kongres z łatwością uzyskiwał podpisy republikańskiego prezydenta pod kolejnymi ustawami. Zniesiono ograniczenia wprowadzone na czas wojny, wprowadzono wysokie taryfy celne, ograniczono imigrację, uchwalono nowy budżet. W roku 1923 wydawało się, że spowodowany wojną kryzys odchodzi, a nadchodzi era prosperity. Prasa chwaliła Hardinga i jego kampanię „Mniej rządu w biznesie i więcej biznesu w rządzie”.

Pomimo tych sukcesów do prezydenta dochodziły wieści, że niektórzy z członków jego rządu wykorzystują stanowiska do osiągnięcia własnych korzyści. Na wieść o tym Harding powiedział: Moi... przyjaciele... to przez nich nie śpię po nocach.

Wyczerpany i w depresji prezydent wybrał się w podróż na zachód w towarzystwie sekretarza handlu Herberta Hoovera. Podczas podróży zapytał go, czy gdyby się dowiedział o skandalu w jego administracji, ukryłby go czy ujawnił. Hoover skłaniał się ku ujawnieniu, jednak Harding obawiał się politycznych reperkusji.

Podczas podróży prezydent doznał zawału serca i zmarł w San Francisco.

Cytaty Warren Harding (polityk)

„Nie martwią mnie wrogowie. To moi przyjaciele spędzają mi sen z oczu.“

— Warren Harding (polityk)
Źródło: Longin Pastusiak, Prezydenci, t. 2, Warszawa 1987, s. 413.

Reklama
Dzisiejsze rocznice
Robert Byrd Fotografia
Robert Byrd2
amerykański polityk Partii Demokratycznej, senator 1917 - 2010
Pius VIII Fotografia
Pius VIII2
1761 - 1830
Buenaventura Durruti Fotografia
Buenaventura Durruti2
hiszpański przywódca anarchistyczny 1896 - 1936
José Antonio Primo de Rivera Fotografia
José Antonio Primo de Rivera6
polityk hiszpański, ideolog narodowego syndykalizmu 1903 - 1936
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy
John Adams Fotografia
John Adams5
amerykański polityk, prezydent Stanów Zjednoczonych
James Garfield Fotografia
James Garfield2
prezydent USA
Thomas Woodrow Wilson Fotografia
Thomas Woodrow Wilson10
prezydent USA
Rosalynn Carter Fotografia
Rosalynn Carter2
pierwsza dama USA, żona Jimmy'ego Cartera
William Henry Harrison Fotografia
William Henry Harrison1
prezydent USA
Abraham Lincoln Fotografia
Abraham Lincoln39
prezydent USA
Theodore Roosevelt Fotografia
Theodore Roosevelt9
prezydent USA
Ronald Reagan Fotografia
Ronald Reagan50
prezydent USA
William Taft Fotografia
William Taft1
prezydent USA
Rutherford Hayes Fotografia
Rutherford Hayes2
prezydent USA