Walter Gilbert cytaty

Walter GilbertFotografia

4  0

Walter Gilbert

Data urodzenia:21. Marzec 1932

Walter Gilbert – amerykański fizyk, chemik, biolog, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii.

Był wykładowcą na Uniwersytecie Harvarda na wydziale fizyki, biofizyki, biochemii i biologii, a od 1985 roku na wydziale biologii molekularnej i komórkowej. Obecnie jest emerytowanym profesorem w Carl M. Loeb University. Gilbert otrzymał tytuł doktora w dziedzinie matematyki na Uniwersytecie Cambridge pod kierunkiem Abdusa Salama , tytuł magistra w dziedzinie fizyki i licencjat w dziedzinie chemii i fizyki na uniwersytecie w Harvardzie.

Opracował metodę sekwencjonowania zasad w DNA za pomocą specyficznego rozszczepienia łańcuchów - metoda Maxama-Gilberta.

Wykazał , że represor operonu laktozowego jest białkiem przyłączającym się tylko do tych cząsteczek DNA, które zawierają operon laktozowy.

Gilbert określił sekwencję nukleotydową lac-operatora, odpowiedzialnego za syntezę β-galaktozydazy w komórkach Escherichia coli . W roku 1980 otrzymał, wraz z Frederickiem Sangerem, nagrodę Nobla w dziedzinie chemii.

Po przejściu na emeryturę Gilbert zajął się fotografią artystyczną. Jako Wally Gilbert wystawia swoje prace na wystawach kuratorskich i konkursowych organizowanych m.in. przez Cambridge Art Association, Provincetown Art Assocation i przez Brickbottom Artists Association od 2003 roku. W roku 2006 realizował w Polsce projekt "Norblin Project - Images of Decay" .

Cytaty Walter GilbertWalter Gilbert Fotografia
Walter Gilbert4
fizyk i biolog amerykański, noblista
„Nauka sama w sobie potrafi być relaksująca. Zajmujesz się nią, bo czujesz się do tego powołany i chcesz się temu poświęcić. Wypełnia twoje życie.“ Źródło: [http://wyborcza. pl/1,76506,4242340. html Bo w nauce ważna jest elegancja, wyborcza. pl, 21 czerwca 2007]Walter Gilbert Fotografia
Walter Gilbert4
fizyk i biolog amerykański, noblista
„No, może trochę, bo spodziewaliśmy się raczej nagrody z medycyny i fizjologii, nie z chemii.“ Źródło: [http://wyborcza. pl/1,76506,4242340. html Bo w nauce ważna jest elegancja, wyborcza. pl, 21 czerwca 2007]

Podobni autorzy