Tristan Tzara cytaty

Tristan Tzara Fotografia
1  0

Tristan Tzara

Data urodzenia:16. Kwiecień 1896
Data zgonu:25. Grudzień 1963

Tristan Tzara, właśc. Samuel Rosenstock – francuski poeta i eseista pochodzenia rumuńskiego, inicjator dadaizmu – jednego z awangardowych nurtów w sztuce i literaturze początku XX wieku, w późniejszym okresie – surrealista.

Przyjmuje się, że dadaizm narodził się w 1916 w Zurychu, gdzie Tzara wraz z m.in. Hugo Ballem, Emmy Hennings, Hansem Arpem, Richardem Huelsenbeckiem i Sophie Täuber dyskutowali na temat sztuki i w przedstawieniach Cabaretu Voltaire dawali wyraz swemu niezadowoleniu z toczącej się wojny oraz negacji wszelkich uznawanych wartości i tradycji. Z dyskusji tych wyrosła koncepcja sztuki jako bazującej na absurdalnym dowcipie improwizacji i zabawy. Tworzone dzieło zaś, miało być spontanicznym połączeniem oderwanych obrazów i słów.

Tzara był autorem pierwszych tekstów dadaistycznych: La Première Aventure céleste de Monsieur Antipyrine , Vingt-cinq poèmes [1] oraz manifestu tego ruchu pt. Sept manifestes Dada .

Od 1919 roku Tzara brał również aktywny udział działalności paryskich dadaistów. Wraz z André Bretonem, Philippe'em Soupaultem i Louisem Aragonem szokował eksperymentalnymi próbami dezintegracji struktury języka.

Pod koniec 1929, znużony nihilizmem i dezintegracją, zwrócił się w swej twórczości w kierunku surrealizmu. Z okresu surrealistycznego pochodzi m.in. poemat L'homme approximatif .

Tzara żywo interesował się życiem politycznym, był zwolennikiem marksizmu, wstąpił nawet w 1937 roku do Francuskiej Partii Komunistycznej, brał udział w hiszpańskiej wojnie domowej, a w czasie II wojny światowej był aktywnym członkiem Résistance . Z partii komunistycznej wypisał się w 1956 roku w proteście przeciw radzieckiej inwazji w czasie rewolucji na Węgrzech.

W swej późniejszej twórczości, często inspirowanej doświadczeniami politycznymi, zwrócił się w kierunku problematyki bardziej egzystencjalnej .

Zmarł 25 grudnia 1963. Pochowany jest na cmentarzu Montparnasse w Paryżu.

Cytaty Tristan Tzara

Natępna
Dzisiejsze rocznice
Marc Levy Fotografia
Marc Levy21
1961
Andriej Czikatiło4
ukraiński seryjny morderca 1936 - 1994
Ernst Kaltenbrunner Fotografia
Ernst Kaltenbrunner5
Niemiec, wysoki funkcjonariusz SS 1903 - 1946
Hugh Latimer Fotografia
Hugh Latimer1
1485 - 1555
Następne dziesiejsze rocznice
Podobni autorzy
Hans Arp Fotografia
Hans Arp5
francuski malarz, rzeźbiarz i poeta pochodzenia niemieckiego
Robert Desnos Fotografia
Robert Desnos1
poeta i filmowiec francuski, surrealista
Jean Cocteau Fotografia
Jean Cocteau29
francuski poeta, powieściopisarz, dramaturg i krytyk
Pierre Reverdy Fotografia
Pierre Reverdy9
francuski poeta
Louis Aragon Fotografia
Louis Aragon17
francuski pisarz
Marcel Pagnol Fotografia
Marcel Pagnol4
francuski pisarz, dramaturg, reżyser filmowy
André Breton Fotografia
André Breton11
francuski pisarz
Filippo Tommaso Marinetti Fotografia
Filippo Tommaso Marinetti3
pisarz włoski