Tommaso Campanella cytaty

Tommaso Campanella Fotografia

1   0

Tommaso Campanella

Data urodzenia: 6. Wrzesień 1568
Data zgonu: 21. Maj 1639
Natępne imiona: Кампанелла, Кампанелла Томмазо

Tommaso Campanella, w świadectwie chrztu Giovanni Domenico Campanella – włoski filozof, teolog i poeta epoki renesansu.

Ojciec - Geronimo, matka Catarinella. Od dzieciństwa Campanella wykazywał wielkie zdolności. W roku 1581 wstąpił do zakonu dominikanów, aby uciec od ubóstwa materialnego i umysłowego. Przyjął tam imię brata Tommaso, dla uczczenia św. Tomasza z Akwinu. Przebywał w szeregu klasztorów dominikańskich w Kalabrii, aż w 1589 zamieszkał w Neapolu, poza klasztorem.

Brał udział w niedozwolonych dyskusjach, był aresztowany, następnie zwolniony i wyrzucony w strony rodzinne. Później był ponownie aresztowany i oskarżony o herezję i obrazę majestatu. Uniknąwszy egzekucji dzięki symulowaniu obłąkania, został osadzony w Castel Nuovo w Neapolu, gdzie napisał swoje najlepsze prace, w tym Miasto Słońca , w którym zawarł wizję społeczeństwa doskonałego. Propagował kult pracy, równość społeczną, wspólnotę dóbr i likwidację rodziny. Z kolei przeniesiony został do Castel Sant'Elmo, również w Neapolu, gdzie pozostał do 1608. W kolejnych więzieniach przebywał do 1626. W sumie, w więzieniach spędził 30 lat, pisząc właśnie tam traktat Ateizm zwyciężony.

W 1634 zbiegł do Francji, dokąd dotarła już jego sława. Był przyjęty z honorami przez samego kardynała Richelieu. Zmarł w Paryżu w 1639, w klasztorze swojego zakonu.

Cytaty Tommaso Campanella


Tommaso Campanella Fotografia
Tommaso Campanella1
1568 – 1639
„Bez nauki nawet święty nie potrafi wydawać prawdziwych sądów.“Źródło: Leksykon złotych myśli, wyboru dokonał Krzysztof Nowak, Warszawa 1998.Tommaso Campanella Fotografia
Tommaso Campanella3
Italian philosopher, theologian, astrologer, and poet 1568 – 1639


Podobni autorzy