Thomas Eakins cytaty

Thomas Eakins Fotografia
1  0

Thomas Eakins

Data urodzenia: 25. Lipiec 1844
Data zgonu: 25. Czerwiec 1916

Reklama

Thomas Eakins – amerykański malarz, rzeźbiarz, fotograf i nauczyciel, uważany za jednego z największych malarzy realistów XIX wieku. Malował zarówno portrety, jak i sceny rodzajowe, szczególnie związane z zawodami sportowymi, rozrywkami na świeżym powietrzu, polowaniem itp. Jego obrazy wprowadziły do sztuki amerykańskiej elementy ruchu. Próbował uzyskać doskonałość techniczną nie tracąc przy tym elementu ludzkiego i humanizmu.

Jego portrety i sceny we wnętrzach są raczej mroczne i ciemne w kolorze, natomiast sceny dzienne na otwartym powietrzu emanują światłem i kolorem. Najbardziej znanymi portretami Eakinsa są Walt Whitman, Myśliciel, dwa portrety grupowe: The Clinic of Dr. Agnew i The Clinic of Dr. Gross. Jednym z najbardziej znanych jest obraz o tematyce sportowej: Max Schmitt in a Single Scull, zaliczany do największych osiągnięć malarstwa amerykańskiego w ogóle.

Eakins studiował w Filadelfii jednocześnie w Pennsylvania Academy of the Fine Arts i w Jefferson Medical College. W roku 1866 pojechał na trzy lata do Paryża, by studiować w tamtejszej École des Beaux-Arts. Później – przez kilka miesięcy – wędrował po Hiszpanii. Gdy wrócił w 1870 otworzył studio i ogłosił się jako portrecista. Nie odniósł wielkiego sukcesu. W rezultacie malował portrety członków własnej rodziny, kolegów i przyjaciół – przeważnie lekarzy i muzyków.

W późniejszym wieku zajął się nauczaniem – wykładał anatomię zarówno w filadelfijskiej akademii, jak i w licznych innych szkołach plastycznych. Był jednym z pionierów zastosowania fotografii do studiowania ludzkiego ciała w ruchu. Zajmował się również rzeźbą.

Podobni autorzy

John Singer Sargent Fotografia
John Singer Sargent
amerykański malarz
Eugene J. Martin Fotografia
Eugene J. Martin
amerykański malarz
Henry Miller Fotografia
Henry Miller15
pisarz amerykański
Clyfford Still
malarz amerykański

Cytaty Thomas Eakins

„Wielki artysta... nie spuszcza oka z przyrody i wykrada jej narzędzia.“

— Thomas Eakins
Źródło: Aliki Braine, Thomas Eakins [w:] 501 wielkich artystów pod red. Stephena Farthinga, wyd. MWK, Warszawa 2009, ISBN 9788361065326, tłum. Dominika Zielińska, Ryszard Jacoby, s. 251.

Reklama
Reklama

„I have never discovered that the nude could be studied in any way except the way I have adopted. All the muscles must be pointed out. To do this all the drapery must be removed.“

— Thomas Eakins
Said to art critic Riter Fitzgerald, who quoted Eakins in an article in the Philadelphia Item (1895); from Sylvan Schendler, Eakins (1967), ch. 10.

Reklama
Natępna
Dzisiejsze rocznice
Jiří Menzel Fotografia
Jiří Menzel8
czeski reżyser filmowy, scenarzysta i aktor 1938
Zygmunt Krasiński Fotografia
Zygmunt Krasiński24
polski poeta i dramatopisarz 1812 - 1859
Robert Beauvais2
1911 - 1982
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy
John Singer Sargent Fotografia
John Singer Sargent
amerykański malarz
Eugene J. Martin Fotografia
Eugene J. Martin
amerykański malarz
Henry Miller Fotografia
Henry Miller15
pisarz amerykański