Théodore Géricault cytaty

Théodore Géricault Fotografia
3  0

Théodore Géricault

Data urodzenia: 26. Wrzesień 1791
Data zgonu: 26. Styczeń 1824

Reklama

Théodore Géricault – francuski malarz i grafik okresu romantyzmu, zwany „malarzem koni i wariatów”.

Studiował w Paryżu, gdzie kopiował dzieła starych mistrzów w Luwrze, zachwycając się w szczególności płótnami Rubensa. W latach 1816–1817 podróżował do Włoch. Jego podziw wzbudziła twórczość Michała Anioła i sztuka baroku. Zmarł przedwcześnie na skutek obrażeń odniesionych w wyniku upadku z konia. Pochowany został na paryskim cmentarzu Père-Lachaise. Jego grób zdobi płaskorzeźba Tratwa Meduzy.

Tworzył portrety, sceny batalistyczne, liczne przedstawienia koni. Jego obrazy odzwierciedlają barwną, energiczną i ekstrawagancką osobowość artysty. Cechuje je wyjątkowy dynamizm, bogaty koloryt, duża siła wyrazu. Malarz tworzył w ekstatycznym napięciu, próbując oddać najbardziej gwałtowne emocje. Na zamówienie doktora Georgeta w l. 1822-23 wykonał serię portretów pacjentów szpitala psychiatrycznego. Wizerunki te miały przypuszczalnie posłużyć jako ilustracja jego teorii dotyczącej klasyfikacji szaleństwa. Są to obrazy zawierające ogromny ładunek emocji.

Jako jeden z pierwszych twórców we Francji zajmował się techniką litografii. Twórczość Géricaulta silnie oddziałała na Eugène’a Delacroix. Wiele jego obrazów znajduje się w Luwrze.

Podobni autorzy

Henri Fantin-Latour Fotografia
Henri Fantin-Latour
francuski malarz i litograf
Robert Delaunay Fotografia
Robert Delaunay
francuski malarz, przedstawiciel kubizmu orficznego

Cytaty Théodore Géricault

Dzisiejsze rocznice
Jacek Bartyzel2
polski publicysta, działacz opozycji w czasach PRL 1956
Sade Adu Fotografia
Sade Adu1
brytyjska piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów i p... 1959
Hirō Onoda Fotografia
Hirō Onoda
1922 - 2014
Następne dziesiejsze rocznice