Shirley MacLaine cytaty

Shirley MacLaineFotografia

1  0

Shirley MacLaine

Data urodzenia:24. Kwiecień 1934

Shirley MacLaine, właściwie Shirley MacLean Beaty – amerykańska aktorka, zdobywczyni Oscara, znana z wielu ról filmowych. Jest siostrą aktora i reżysera Warrena Beatty’ego . W 1954 roku wyszła za mąż za Steve’a Parkera. Rozwiedli się w 1970 roku. Ma jedną córkę Stephanie .

Karierę sceniczną zaczęła w 1950 roku w Oklahomie jako tancerka. Jej debiutem filmowym był film Alfreda Hitchcocka Kłopoty z Harrym. W 1970 roku miała serię programów TV zatytułowanych Shirley's World. Od 1977 roku występowała w Las Vegas we własnym show, z którym objechała Europę i Amerykę Południową.

Była czterokrotnie nominowana do Nagrody Akademii, m.in. za główną rolę w Garsonierze Billy’ego Wildera. Zdobyła wiele nagród zagranicznych . W 1983 roku zdobyła Oscara dla najlepszej aktorki za rolę Aurory Greenway w Czułych słówkach w reżyserii Jamesa L. Brooksa . Była współrealizatorką dokumentalnego filmu The Other Half of the Sky: A China Memoir, powstałego na podstawie jej wrażeń z podróży do Chin.

Autorka kilku książek autobiograficznych . Na krawędzi ukazała się w 1983 roku.

MacLaine jest wyznawczynią ruchu New Age. Utrzymuje, że w poprzednim życiu przed 35 tysiącami lat mieszkała na Atlantydzie i była siostrą nadprzyrodzonego bytu imieniem Ramtha, który komunikuje się ze światem za pośrednictwem medium J.Z. Knight.

Laureatka nagrody im. Cecila B. DeMille’a w 1998 roku.

Cytaty Shirley MacLainePodobni autorzy