Marilyn Monroe cytaty

Marilyn Monroe Fotografia

39   0

Marilyn Monroe

Data urodzenia: 1. Czerwiec 1926
Data zgonu: 5. Sierpień 1962

Marilyn Monroe, właściwie Norma Jeane Mortenson – amerykańska modelka i aktorka filmowa, gwiazda filmowa, ikona kultury popularnej oraz seksbomba lat 50. i 60. XX w. American Film Institute umieścił ją na szóstym miejscu na liście największych aktorek wszech czasów .

Monroe zaczęła swoją karierę w latach 40. jako pin-up girl. Później trafiła do świata filmu, gdzie pracowała dla 20th Century Fox i Columbia Pictures . W 1951 r. związała się z wytwórnią Fox, po czym wkrótce zyskała popularność dzięki filmom Małpia kuracja, Niagara, Mężczyźni wolą blondynki czy Słomiany wdowiec. Zasłynęła z ról stereotypowych blondynek, ale wcielała się również w postacie bardziej złożone i dramatyczne. W 1955 r. studiowała aktorstwo metodyczne w Actors Studio u Lee Strasberga i założyła własną wytwórnię Marilyn Monroe Productions . Za rolę Elsie w Księciu i aktoreczce otrzymała nagrody David di Donatello i Crystal Star Award, a za rolę Sugar Kane Kowalczyk w Pół żartem, pół serio uhonorowano ją Złotym Globem. Życie prywatne Monroe było pełne perturbacji. Aktorka zmagała się z uzależnieniami i problemami psychicznymi. Była trzykrotnie zamężna, nie miała dzieci. Film Skłóceni z życiem był ostatnim w jej karierze, którą przerwała nieoczekiwana śmierć w 1962 r.

Cytaty Marilyn Monroe
Marilyn Monroe Fotografia
Marilyn Monroe39
aktorka amerykańska 1926 – 1962
„Odpierdol się!“kiedy na planie filmu Pół żartem, pół serio reżyser Billy Wilder dawał jej jakąś aktorską sugestię.

Marilyn Monroe Fotografia
Marilyn Monroe39
aktorka amerykańska 1926 – 1962
„Pieniądze szczęścia nie dają – dopiero zakupy.“Źródło: Jarosław Gronert, Astrologia od początku, Pabianice 2007, s. 25.
Podobni autorzy