Salvador Allende cytaty

Salvador AllendeFotografia

5  0

Salvador Allende

Data urodzenia:26. Czerwiec 1908
Data zgonu:11. Wrzesień 1973

Salvador Allende Gossens – chilijski polityk, w latach 1970–1973 prezydent Chile z ramienia lewicowej koalicji „Front Jedności Ludowej” , który został obalony przez wojskowy zamach stanu 11 września 1973, w trakcie którego prawdopodobnie popełnił samobójstwo.

Zaangażowanie polityczne Allende trwało prawie czterdzieści lat. Jako członek centrolewicowej Partii Socjalistycznej, pełnił funkcję senatora, posła i ministra. Bez powodzenia kandydował w wyborach prezydenckich w 1952, 1958 i 1964. W 1970 roku wygrał wybory prezydenckie i zawiązał koalicję partii centrowych , centrolewicowych i lewicowych .

Jako prezydent, Allende przyjął lewicowy program gospodarczy obejmujący m.in. nacjonalizację. 11 września 1973 roku doszło do zamachu stanu zorganizowanego przez wojsko przy wsparciu CIA, w rezultacie którego Allende został obalony, a w Chile powstała junta wojskowa. Gdy żołnierze otoczyli pałac La Moneda, Allende wygłosił swoje ostatnie przemówienie, w którym zapowiedział, że nie ugnie się przed puczystami. Zginął w trakcie walk o pałac prezydencki.

Po ustanowieniu reżimu wojskowego, generał Pinochet odmówił zwrócenia uprawnień dla rządu cywilnego, a w kraju powstała junta sprawująca władzę w okresie 1973-1990.

Cytaty Salvador Allende


Salvador Allende Fotografia
Salvador Allende5
chilijski polityk
„Niech żyje Chile! Niech żyje lud! Niech żyją ludzie pracy!
To są moje ostatnie słowa i jestem pewien, że moja ofiara nie będzie próżna. Niech będzie lekcją moralności karzącą zbrodnie, tchórzostwo i zdradę.“
11 września 1973 r. w ostatnim, radiowym orędziu do narodu wygłoszonym tuż przed zbombardowaniem pałacu prezydenckiego przez zamachowców pod dowództwem gen. Pinocheta.

Salvador Allende Fotografia
Salvador Allende5
chilijski polityk
„Rewolucja kubańska miała zapach cukru i rumu. Rewolucja chilijska będzie miała smak placka z mięsem i czerwonego wina.“ Źródło: Kazimierz Kozub, Politycy z pierwszych stron gazet, wyd. Iskry, Warszawa 1976, s. 12.Salvador Allende Fotografia
Salvador Allende5
chilijski polityk
„Lepszy kawałek chleba na stojąco niż kurczak na kolanach.“ Źródło: Artur Domosławski, Gorączka latynoamerykańska, wyd. Świat Książki, Warszawa 2010, s. 138.