Rudi Dutschke cytaty

Rudi Dutschke Fotografia
1  0

Rudi Dutschke

Data urodzenia: 7. Marzec 1940
Data zgonu: 24. Grudzień 1979

Reklama

Rudi Dutschke, właśc. Alfred Willi Rudi Dutschke – ideowiec, główny rzecznik lewicowego ruchu studentów niemieckich w latach 60. XX wieku. Wyłamał się spośród zwolenników radykalnej Frakcji Czerwonej Armii. Popierał "długie marsze poprzez instytucje" władzy, które polegać miały na uczestnictwie działaczy studenckich ruchów lewicowych w aparacie władzy. Jako "integralna część maszynerii" administracyjnej, mogliby oni dokonywać radykalnych przemian w społeczeństwie. Koncepcja ta została przejęta od Antonio Gramsciego oraz frankfurckiej szkoły marksizmu kulturowego.

W roku 1968 Dutschke przeżył zamach na swoje życie. 12 lat później problemy zdrowotne związane z komplikacjami po postrzale przyczyniły się do jego śmierci. Studenci z kręgów radykalnych skarżyli się, że próba zabójstwa Dutschkego została zainspirowana przez antystudencką kampanię, prowadzoną przez wydawnictwo Axela Springera. Oskarżenia te przyczyniły się do wydania przez rząd zakazu dystrybucji pism Springera na terenie całych Niemiec. Na tym tle dochodziło do ulicznych starć w miastach niemieckich.

Dutschke urodził się w Schönefeld . Uczęszczał do szkoły w Luckenwalde i ukończył tamtejsze gimnazjum. Nie został później przyjęty na studia w NRD, ponieważ odmówił wstąpienia do armii; a poza tym przekonywał innych studentów, by również nie dali się zaciągnąć do wojska. W sierpniu 1961 r. uciekł do Berlina Zachodniego . Dutschke studiował socjologię na Wolnym Uniwersytecie Berlina. Jego wykładowcami byli m.in. Richard Lowenthal oraz Klaus Meschkat. W czasie studiów zapoznał się z alternatywnymi poglądami marksistowskimi.

W roku 1965 Dutschke przyłączył się do Niemieckiego Socjalistycznego Związku Studentów . Od tego czasu związek ten stał się najważniejszą organizacją ruchu studenckiego. Jego liczebność zaczęła gwałtownie wzrastać. SDS organizował liczne demonstracje przeciwko wojnie w Wietnamie.

W roku 1966 Dutschke poślubił Amerykankę Gretchen Klotz. Małżeństwo to wydało na świat troje dzieci. Drugi syn Dutschkego, urodzony w roku 1980 Rudi-Marek jest obecnie politykiem niemieckiej Partii Zielonych oraz członkiem dziekanatu Szkoły Zarządzania Fundacji Hertie w Berlinie. Starsze rodzeństwo Rudiego-Marka Dutschkego to: Hosea-Che oraz Polly-Nicole; oboje urodzeni w 1968 r.

Podobni autorzy

Katarzyna Bratkowska2
polska krytyczka literacka, feministka i aktywistka ruch...
Enver Hoxha Fotografia
Enver Hoxha9
komunistyczny przywódca Albanii
Herbert Marcuse Fotografia
Herbert Marcuse2
filozof niemiecki

Cytaty Rudi Dutschke

Dzisiejsze rocznice
Jiří Menzel Fotografia
Jiří Menzel8
czeski reżyser filmowy, scenarzysta i aktor 1938
Zygmunt Krasiński Fotografia
Zygmunt Krasiński24
polski poeta i dramatopisarz 1812 - 1859
Robert Beauvais2
1911 - 1982
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy
Katarzyna Bratkowska2
polska krytyczka literacka, feministka i aktywistka ruch...
Maximilien de Robespierre Fotografia
Maximilien de Robespierre11
polityk francuski