Robert Desnos cytaty

Robert Desnos Fotografia
1  0

Robert Desnos

Data urodzenia:4. Lipiec 1900
Data zgonu:8. Czerwiec 1945
Natępne imiona:Robert Pierre Desnos

Robert Desnos – francuski poeta, prozaik, dramaturg, eseista i awangardowy filmowiec związany z nurtem surrealistycznym w sztuce. Oprócz Aragona i Eluarda najważniejszy z liderów surrealizmu w literaturze.

Wywodził się z klasy średniej. Jako młody człowiek pracował w biurze. Prędko zaangażował się w ruch komunistyczny, ale z czasem zmienił poglądy, co poróżniło go z surrealistami. Od początku swej drogi artystycznej związany z nurtami awangardowymi, m.in. z dadaizmem. W latach 20. utrzymywał się głównie z pracy w redakcji Paris-Soir.

Debiutował w prasie w 1917 r., a w 1922 napisał pierwszą książkę.

Jako młody twórca był przyjacielem Bretona, który bardzo go cenił. Desnos fascynował się w tamtych czasach pisaniem automatycznym.

W połowie lat 20., poróżniwszy się z kręgiem Bretona, próbował klasycznych środków formalnych, nawiązując do Baudelaire’a. Prędko stał się zajadłym przeciwnikiem surrealistów. Opublikował szereg artykułów związanych z estetyką różnych dziedzin sztuki nowoczesnej, zwłaszcza interesował się jazzem i kinematografią. Na początku lat 30. zaczął pracować w radiu. Przyjaźnił się z Hemingwayem, Dos Passosem i Picassem.

W czasie II wojny światowej uczestnik francuskiego ruchu oporu. Pod pseudonimami publikował liczne teksty antyhitlerowskie. Aresztowany przez Gestapo w 1944, został wywieziony do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, potem do Buchenwaldu, Flossburga i obozu Theresienstadt w Terezinie, gdzie już po wojnie zmarł na tyfus. Nie zachowały się wiersze, które pisał podczas uwięzienia. Według relacji towarzyszy niedoli odznaczał się niezwykłą odwagą i hartem ducha – udawało mu się nawet manipulować strażnikami.

Erotyki poświęcone żonie Youki stanowią bardzo istotną część twórczości.

Poezję Desnosa wielokrotnie umuzyczniano, zrobił to m.in. Lutosławski.

1974 – publikacja książki zawierającej teksty Desnosa opatrzone dwudziestoma pięcioma litografiami Joana Miró. Wydawnictwo uchodzi za jedną z najwybitniejszych książek artystycznych.

Cytaty Robert Desnos

„Z królami nie staje się do pojedynków. Królów się gilotynuje.“

— Robert Desnos
Źródło: [http://www. krytykapolityczna. pl/JakubMajmurek/Krolewskaoperetkanajedensezon/menuid-412. html krytykapolityczna. pl, 29 stycznia 2011]

Dzisiejsze rocznice
Icchak Szamir Fotografia
Icchak Szamir2
polityk izraelski 1915 - 2012
Ève Curie Fotografia
Ève Curie3
francuska pisarka i dziennikarka 1904 - 2007
Albert Szent-Györgyi Fotografia
Albert Szent-Györgyi3
biochemik węgierski, noblista 1893 - 1986
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy
Stefan Themerson Fotografia
Stefan Themerson2
pisarz polski
Jean-Luc Godard Fotografia
Jean-Luc Godard4
reżyser francuski
Xavier Dolan Fotografia
Xavier Dolan12
kanadyjski aktor, reżyser i scenarzysta
Hans Arp Fotografia
Hans Arp5
francuski malarz, rzeźbiarz i poeta pochodzenia niemieckiego