Peter Higgs cytaty

Peter HiggsFotografia

1  0

Peter Higgs

Data urodzenia:29. Maj 1929

Peter Ware Higgs – brytyjski fizyk teoretyczny. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki , który w roku 1964 sformułował hipotezę dotyczącą istnienia w próżni pola , dzięki któremu cząstki elementarne uzyskują masę; hipoteza Higgs umożliwiła Stevenowi Weinbergowi rozwinięcie Modelu Standardowego, a istnienie postulowanego bozonu – „cząstki Higgsa” – doświadczalnie potwierdzono w kwietniu 2013 roku.

Peter Higgs urodził się w rodzinie angielsko-szkockiej. Swoją karierę naukową związał głównie z Uniwersytetem Edynburskim w Szkocji. Pierwsze stanowisko w tej placówce objął w 1954, a od 1960 jest z nią związany na stałe. W latach 1980-1996 był profesorem fizyki teoretycznej. W roku 1996 przeszedł na emeryturę; od tego czasu jest profesorem emerytowanym Uniwersytetu Edynburskiego.

W roku 1964 postulował istnienie cząstki, będącej kwantem pola skalarnego nadającego masę. Wielokrotnie nagradzany, m.in. Medalem Diraca i Nagrodą Wolfa z fizyki w 2004. W 2013 otrzymał wraz z François Englertem Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za przewidzenie teoretyczne i potwierdzenie doświadczalne istnienia bozonu Higgsa, a przez to za wkład w zrozumienie istoty masy materii.

== Przypisy ==

Cytaty Peter Higgs


Podobni autorzy