Mustafa Cerić cytaty

Mustafa CerićFotografia

4  0

Mustafa Cerić

Data urodzenia:5. Luty 1952

Mustafa Cerić – bośniacki duchowny i teolog muzułmański.

Po ukończeniu sarajewskiej medresy, studiował teologię w uniwersytecie Al-Azhar w Kairze. Po ukończeniu studiów w 1978 powrócił do Jugosławii, gdzie otrzymał godność imama. W 1981 rozpoczął pracę w Islamic Cultural Center w Chicago . W tym czasie obronił pracę doktorską pt. A study of the Theology of Abu Mansur al-Maturidi na University of Chicago. Po powrocie z USA pracował jako imam w Zagrzebiu.

Od 1993 nieformalnie kierował wspólnotą muzułmańską w Bośni. Oficjalnie godność wielkiego muftiego Bośni objął w 1999. W 2006 dokonano jego reelekcji, na kolejną siedmioletnią kadencję. W 2013 jego miejsce ma zająć Husejn Kavazović.

Cerić znany jest ze swoich kontrowersyjnych poglądów. 19 maja 2009, odwiedzając społeczność muzułmańską w Sandżaku oświadczył, że żadna siła nie może oddzielić muzułmanów z Serbii od tych z Bośni, którą opisał jako ojczyznę Muzułmanów. 15 sierpnia 2009 w Zenicy oświadczył, że islamskie prawo szariatu powinno być włączone do konstytucji Bośni i Hercegowiny. Kontrowersyjne wydają się także tendencje Cerića, by gloryfikować osmańską przeszłość Bałkanów i przyspieszyć integrację Turcji z Unią Europejską. W czasie spotkania z premierem Turcji wypowiedział podkreślił szczególny charakter związków bośniacko-tureckich, używając określenia: Turcja jest naszą matką, tak zawsze było i tak będzie.

W życiu prywatnym jest żonaty, ma troje dzieci.

Cytaty Mustafa Cerić


„Jestem przekonany, że moim obowiązkiem jako europejskiego muzułmanina jest powiedzenie Unii Europejskiej bardzo jasno i w sposób jednoznaczny, że przestrzegamy praworządności i praw człowieka.“ Źródło: [http://laboratorium. wiez. pl/teksty. php? islam_w_europie_czy_islam_europejski&p=3 Islam w Europie czy islam europejski, laboratorium. wiez. pl, 24 sierpnia 2011]
„Apeluję do Europejczyków, aby nie popełnili kolejnego błędu: nie wińcie każdego muzułmanina przez kolejne dziesięć wieków za to, co stało się w Nowym Jorku, w Madrycie i w Londynie.“ Źródło: [http://laboratorium. wiez. pl/teksty. php? islam_w_europie_czy_islam_europejski&p=2 Islam w Europie czy islam europejski, laboratorium. wiez. pl, 24 sierpnia 2011]

Podobni autorzy