Reinhold Niebuhr cytaty

Reinhold Niebuhr Fotografia
3  0

Reinhold Niebuhr

Data urodzenia:21. Czerwiec 1892
Data zgonu:1. Czerwiec 1971

Reinhold Niebuhr – amerykański teolog i etyk protestancki, duchowny Zjednoczonego Kościoła Chrystusa. W latach 1915-1928 sprawował funkcję pastora w Detroit, a od 1928 roku przez trzydzieści dwa lata był profesorem etyki chrześcijańskiej Union Theological Seminary w Nowym Jorku. Propagował wizję chrześcijaństwa zaangażowanego społecznie, o orientacji antropologicznej, był jednak przeciwnikiem teologii liberalnej. Odrzucał też tradycyjną metafizykę. Zajmował się m.in. związkami między Bogiem a światem, chrześcijańską wizją historii, zjawiskiem zła i tragizmu, problematyką moralności. Głosił tezę, że biblijny pogląd na życie ma charakter dialektyczny, gdyż z jednej strony afirmuje naturalny sens dziejów i ludzkiej egzystencji, z drugiej zaś wskazuje, że centrum, źródło i spełnienie historii znajduje się poza nią.

Krytykował masowe ewangelizacje, tzw. "krucjaty". W 1916 roku skrytykował krucjatę Billy'ego Sundaya w Detroit, w 1957 roku skrytykował krucjatę Billy'ego Grahama w Nowym Jorku.

Niebuhr jest autorem Modlitwy o pogodę ducha. Używana jest ona na mityngach Anonimowych Alkoholików, ale znana jest w znacznie szerszych kręgach.

Cytaty Reinhold Niebuhr

Natępna
Dzisiejsze rocznice
Wiktor Gomulicki Fotografia
Wiktor Gomulicki5
polski poeta, powieściopisarz, eseista, badacz historii ... 1845 - 1919
Henryk Gulbinowicz Fotografia
Henryk Gulbinowicz2
kardynał polski, emerytowany arcybiskup wrocławski 1923
Ludmiła Marjańska Fotografia
Ludmiła Marjańska6
polska poetka, tłumaczka literatury angielskiej 1923 - 2005
 Puyi Fotografia
Puyi2
1906 - 1967
Następne dziesiejsze rocznice