Madame Roland cytaty

Madame Roland Fotografia
1  0

Madame Roland

Data urodzenia: 17. Marzec 1754
Data zgonu: 8. Listopad 1793
Natępne imiona: Madame Roland

Reklama

Jeanne Marie Philipon Roland de la Platière znana też jako Manon Roland lub Madame Roland – francuska działaczka polityczna.

Madame Roland przyszła na świat w rodzinie mieszczańskiej jako Marie-Jeanne Phlipon. Ponieważ była jedynaczką, cała uwaga rodziny skupiła się na zapewnieniu jej jak najlepszej, przystającej jej płci, edukacji, choć w dużej mierze Manon była samoukiem. Jako młoda dziewczyna obracała się w wyższych sferach, a nawet jakiś czas spędziła w Wersalu, z którego wyniosła dość gorzkie doświadczenia. W roku 1781 poślubiła dwa razy od niej starszego Jeana Marie Rolanda de la Platière.

W okresie Wielkiej Rewolucji Francuskiej wraz z mężem przeprowadzają się do Paryża i stają się ważnymi figurami na scenie politycznej - we dwoje nieformalnie przewodzą tzw. Żyrondzie. Manon prowadziła swój salon polityczny, w którym spotykały się najważniejsze osobistości Rewolucji. Była wielką przeciwniczką Maksymiliana Robespierre'a i jakobinów. Była również znana ze swojej działalności dobroczynnej i społecznej. Manon optowała za przekształceniem Królestwa Francji w demokratyczną republikę. Wiele wskazuje na to, że gdy jej mąż po obaleniu monarchii został ministrem spraw wewnętrznych, to ona tak naprawdę wydawała mu polityczne dyrektywy. Choć nigdy się do tego publicznie nie przyznała.

Po obaleniu rządu Żyrondy i dojściu do władzy stronnictwa jakobinów została aresztowana i osądzona wraz z ponad 20 innymi żyrondystami, oskarżona o zdradę i skazana na śmierć. Wyrok publicznie wykonano 8 listopada 1793 przez ścięcie na gilotynie. Na wieść o jej śmierci jej zrozpaczony mąż, Jean Roland, popełnił samobójstwo.

W czasie pobytu w więzieniu, oczekując na proces i egzekucję, Madame Roland napisała swoje słynne pamiętniki, wydane także po polsku.

Podobni autorzy

Jane Fonda Fotografia
Jane Fonda11
aktorka amerykańska
Íngrid Betancourt Fotografia
Íngrid Betancourt
kolumbijsko-francuska polityk, aktywistka praw człowieka
Édith Cresson Fotografia
Édith Cresson2
francuska działaczka polityczna
Michèle Alliot-Marie Fotografia
Michèle Alliot-Marie1
francuska działaczka polityczna
Kinga Göncz Fotografia
Kinga Göncz1
węgierska działaczka polityczna
Helen Suzman Fotografia
Helen Suzman
południowoafrykańska działaczka polityczna

Cytaty Madame Roland

„O Liberty, how many crimes are committed in thy name!“

— Marie-Jeanne Roland de la Platière
On being led to her execution, sometimes stated to have been directed at a specific statue of Liberty, in Memoirs, Appendix; reported in Bartlett's Familiar Quotations, 10th ed. (1919), and in Hoyt's New Cyclopedia Of Practical Quotations (1922); used by Thomas Babington Macaulay, Essay on Mirabeau. Variants: O liberté, comme on t'a jouée! O Liberty, how thou hast been played with! As quoted in Letters Containing a Sketch of the Politics of France (1795) by Helen Maria Williams, Vol. 1, p. 201 http://books.google.de/books?id=FTkuAAAAMAAJ&pg=PA201

Dzisiejsze rocznice
Edward Gorey Fotografia
Edward Gorey1
rysownik amerykański, ilustrator 1925 - 2000
Eduard Limonow Fotografia
Eduard Limonow9
pisarz rosyjski, dziennikarz, działacz polityczny 1943
Michael Polanyi Fotografia
Michael Polanyi
brytyjsko-węgierski fizyk i chemik 1891 - 1976
Następne dziesiejsze rocznice
Podobni autorzy
Jane Fonda Fotografia
Jane Fonda11
aktorka amerykańska
Íngrid Betancourt Fotografia
Íngrid Betancourt
kolumbijsko-francuska polityk, aktywistka praw człowieka