Madame Roland cytaty

Madame Roland Fotografia
1  0

Madame Roland

Data urodzenia:17. Marzec 1754
Data zgonu:8. Listopad 1793
Natępne imiona: Madame Roland

Jeanne Marie Philipon Roland de la Platière znana też jako Manon Roland lub Madame Roland – francuska działaczka polityczna.

Madame Roland przyszła na świat w rodzinie mieszczańskiej jako Marie-Jeanne Phlipon. Ponieważ była jedynaczką, cała uwaga rodziny skupiła się na zapewnieniu jej jak najlepszej, przystającej jej płci, edukacji, choć w dużej mierze Manon była samoukiem. Jako młoda dziewczyna obracała się w wyższych sferach, a nawet jakiś czas spędziła w Wersalu, z którego wyniosła dość gorzkie doświadczenia. W roku 1781 poślubiła dwa razy od niej starszego Jeana Marie Rolanda de la Platière.

W okresie Wielkiej Rewolucji Francuskiej wraz z mężem przeprowadzają się do Paryża i stają się ważnymi figurami na scenie politycznej - we dwoje nieformalnie przewodzą tzw. Żyrondzie. Manon prowadziła swój salon polityczny, w którym spotykały się najważniejsze osobistości Rewolucji. Była wielką przeciwniczką Maksymiliana Robespierre'a i jakobinów. Była również znana ze swojej działalności dobroczynnej i społecznej. Manon optowała za przekształceniem Królestwa Francji w demokratyczną republikę. Wiele wskazuje na to, że gdy jej mąż po obaleniu monarchii został ministrem spraw wewnętrznych, to ona tak naprawdę wydawała mu polityczne dyrektywy. Choć nigdy się do tego publicznie nie przyznała.

Po obaleniu rządu Żyrondy i dojściu do władzy stronnictwa jakobinów została aresztowana i osądzona wraz z ponad 20 innymi żyrondystami, oskarżona o zdradę i skazana na śmierć. Wyrok publicznie wykonano 8 listopada 1793 przez ścięcie na gilotynie. Na wieść o jej śmierci jej zrozpaczony mąż, Jean Roland, popełnił samobójstwo.

W czasie pobytu w więzieniu, oczekując na proces i egzekucję, Madame Roland napisała swoje słynne pamiętniki, wydane także po polsku.

Cytaty Madame Roland

Dzisiejsze rocznice
Philip Pullman Fotografia
Philip Pullman23
pisarz angielski 1946
Umberto Boccioni Fotografia
Umberto Boccioni2
1882 - 1916
Jan Zieja Fotografia
Jan Zieja18
polski duchowny katolicki, kapelan Szarych Szeregów i Ar... 1897 - 1991
Ernest Rutherford Fotografia
Ernest Rutherford6
chemik i fizyk z Nowej Zelandii, noblista 1871 - 1937
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy
Jane Fonda Fotografia
Jane Fonda11
aktorka amerykańska
Michèle Alliot-Marie Fotografia
Michèle Alliot-Marie1
francuska działaczka polityczna
Édith Cresson Fotografia
Édith Cresson2
francuska działaczka polityczna
Iwona Śledzińska-Katarasińska Fotografia
Iwona Śledzińska-Katarasińska8
polska działaczka polityczna, dziennikarka
Kinga Göncz Fotografia
Kinga Göncz1
węgierska działaczka polityczna
Eva Perón Fotografia
Eva Perón15
argentyńska działaczka związkowa, żona gen. Perona