Leonhard Euler cytaty

Leonhard EulerFotografia

5  0

Leonhard Euler

Data urodzenia:15. Kwiecień 1707
Data zgonu:18. Wrzesień 1783

Leonhard Euler – szwajcarski matematyk i fizyk; był pionierem w wielu obszarach obu tych nauk. Większą część życia spędził w Rosji i Prusach. Jest uważany za jednego z najbardziej produktywnych matematyków w historii.

Dokonał licznych odkryć w tak różnych gałęziach matematyki jak rachunek różniczkowy i całkowy oraz teoria grafów. Wniósł duży wkład w rozwój terminologii i notacji matematycznej, szczególnie trwały w dziedzinie analizy matematycznej. Jako pierwszy w historii użył na przykład pojęcia i oznaczenia funkcji. Opublikował wiele ważnych prac z zakresu mechaniki, optyki i astronomii.

Euler jest uważany za czołowego matematyka XVIII wieku i jednego z najwybitniejszych w całej historii. Oto przypisywane Laplace’owi zdanie wyrażające wpływ Eulera na matematykę:

Uczony ten należy do grona najbardziej twórczych – jego dzieła zapełniłyby 60-80 tomów kwarto.

Podobizna Eulera widnieje na szwajcarskim banknocie 10-frankowym szóstej serii; uczonego uwieczniono też na wielu szwajcarskich, niemieckich i rosyjskich znaczkach pocztowych. Na jego cześć jedna z asteroid zyskała miano „ Euler”.

Cytaty Leonhard EulerLeonhard Euler Fotografia
Leonhard Euler5
szwajcarski matematyk, fizyk i astronom
„Teraz mniej mnie będzie rozpraszało.“ gdy stracił wzrok w prawym oku; później, w 1766 roku zaćma w lewym oku spowodowała, że utracił wzrok całkowicie.
Leonhard Euler Fotografia
Leonhard Euler5
szwajcarski matematyk, fizyk i astronom
„Pani, przybywam z kraju, w którym wiesza się ludzi, gdy mówią zbyt dużo.“ odpowiedź, jakiej Euler udzielił pruskiej królowej, gdy spytała go, dlaczego jest tak mało rozmowny.

Podobni autorzy