Léon Gambetta cytaty

Léon GambettaFotografia

8  0

Léon Gambetta

Data urodzenia:3. Kwiecień 1838
Data zgonu:31. Grudzień 1882

Léon Gambetta – francuski polityk, przywódca partii republikańskiej w okresie II Cesarstwa i III Republiki.

Po klęsce w wojnie francusko-pruskiej proklamował 4 września 1870 roku w ratuszu paryskim powstanie Republiki.

Od 19 września Paryż był oblegany przez Niemców, Gambetta, by organizować nową armię i ruch oporu na prowincji, wydostał się z okrążonego miasta balonem i 7 października dołączył do zebranych w Tours ministrów.

Działał na rzecz umocnienia rządów republikańskich, ale nie chciał przyjąć warunków podyktowanych przez Bismarcka i 6 lutego 1871 roku podał się do dymisji. Po rokowaniach prowadzonych przez Thiersa i dramatycznej debacie, Zgromadzenie Narodowe przyjęło 1 marca preliminaria pokojowe Bismarcka. Warunki były ciężkie: Francja traciła Alzację , a także północną część Lotaryngii. Niemcy mieli odbyć paradę zwycięstwa w Paryżu i otrzymać kontrybucję w wysokości 5 miliardów franków w złocie. W tej sytuacji doszło do wybuchu powstania, które przeszło do historii jako Komuna Paryska.

Po jej upadku radykalny dotąd Gambetta zaczął z wolna zmierzać ku bardziej prawicowo nastrojonej republice. Przepowiadał, że w demokratycznym państwie przyszłość będzie należeć do drobnych bourgeois. Udało mu się też przeforsować amnestię dla komunardów, jakby ignorując rosnące dla republikanów zagrożenie ze strony lewicy i anarchistów. Mawiał jedynie lekceważąco: Niebezpieczeństwo minęło, zaczynają się kłopoty.

Wypłynął na fali populizmu i piastował urząd „premiera oportunistów” w latach 1881-1882, tj. w dwóch ostatnich latach swego życia.

Cytaty Léon Gambetta


Léon Gambetta Fotografia
Léon Gambetta8
francuski polityk
„I wy uważacie się za silny rząd? Ależ jesteście rządem jedynie przez przypadek!“ zwracając się do sędziów na „procesie 54”, w którym bronił młodego robotnika (był on jedną z 54 osób oskarżonych m. in. o organizowanie tajnego, demokratyczno-socjalistycznego stowarzyszenia, chęć obaleni rządu i zamach na cesarza.

Léon Gambetta Fotografia
Léon Gambetta8
francuski polityk
„By rządzić Francją, trzeba gwałtownych słów i umiarkowanych czynów.“ Źródło: Irena Koberdowa, Leon Gambetta, wyd. Książka i Wiedza, Warszawa 1959, s. 56.

Léon Gambetta Fotografia
Léon Gambetta8
francuski polityk
„Niebezpieczeństwo minęło, zaczynają się kłopoty.“ o przeforsowaniu amnestii dla komunardów, mimo rosnącego dla republikanów zagrożenia ze strony lewicy i anarchistów.

Léon Gambetta Fotografia
Léon Gambetta8
francuski polityk
„Moja siostra, Benedetta, lepiej gotuje!“ wypowiedziane, gdy ze zdziwieniem odkrył, że po skończonym obiedzie wciąż był głodny; miało to miejsce w restauracji w Dzielnicy Łacińskiej w 1859; w rzeczywistości Gambetta był tak pochłonięty zażartą dyskusją, że nie zauważył, iż jego nietkniętą porcję odłożyli kelnerowi przyjaciele, aby sobie z niego zażartować.


Podobni autorzy