José Antonio Primo de Rivera cytaty

José Antonio Primo de Rivera Fotografia

6   0

José Antonio Primo de Rivera

Data urodzenia: 24. Kwiecień 1903
Data zgonu: 20. Listopad 1936

José Antonio Primo de Rivera y Sáenz de Heredia, od 1930 markiz de Estella – hiszpański polityk, jeden z twórców i czołowych ideologów narodowego syndykalizmu, lider narodowo-syndykalistycznej partii Falange Española.

Był synem generała Miguela Primo de Rivery, markiza de Estella, premiera Hiszpanii w latach 1923-1930.

W 1933 założył Falange Española , partię opartą na narodowo-syndykalistycznej ideologii. W 1934 Falanga połączyła się z Juntas de Ofensiva Nacional-Sindicalista, tworząc Falange Española de las Juntas de Ofensiva Nacional-Sindicalista , której Primo de Riviera został przewodniczącym. W wyborach 1936 Falanga zdobyła tylko 0,7% głosów, ale po zwycięstwie lewicowego Frontu Ludowego i wobec narastającego chaosu polityczno-gospodarczego, partia coraz bardziej zaczęła zyskiwać na znaczeniu, osiągając w lipcu 1936 liczbę 40 tysięcy członków [potrzebny przypis].

14 marca 1936 aresztowano go w związku z organizowanymi przez członków Falangi zamachami. 18 lipca 1936 wybuchła wojskowa rebelia przeciwko legalnemu lewicowemu rządowi i prezydentowi - Manuelowi Azañie. 3 października Primo de Rivera został formalnie oskarżony. 18 listopada skazano go na śmierć przez rozstrzelanie, a 20 listopada wyrok ten wykonano [potrzebny przypis]

Po śmierci jego postać urosła do rangi legendy jako "męczennika antykomunistycznej Krucjaty", poległego w imię "Boga i Hiszpanii" . Obecnie ciało Josè Antonio Primo de Rivery spoczywa w Dolinie Poległych, monumentalnym mauzoleum poświęconym ofiarom hiszpańskiej wojny domowej.

Cytaty José Antonio Primo de Rivera


José Antonio Primo de Rivera Fotografia
José Antonio Primo de Rivera 6
polityk hiszpański, ideolog narodowego syndykalizmu 1903 – 1936
„Ruch, który dzisiaj tworzymy, który nie jest partią, lecz właśnie ruchem i który możemy nazwać anty-partią, nie jest ani prawicowy, ani lewicowy. Dlatego, że w gruncie rzeczy prawica jest dążeniem do zachowania organizacji ekonomicznej, chociaż jest niesprawiedliwa, a lewica jest w istocie pragnieniem zniszczenia organizacji ekonomi­cznej, chociaż zniszczenie jej pociągnie za sobą znisz­czenie wielu rzeczy dobrych. Następnie ozdabia się to, zarówno u jednych, jak i drugich, całym szeregiem względów duchowych. Wszyscy, którzy słuchają nas z dobrą wiarą wiedzą, że wszystkie te względy duchowe mieszczą się w naszym ruchu, lecz nasz ruch w żadnym wypadku nie zwiąże swoich losów z interesami jakiejś grupy lub klasy, które kryją się pod powierzchownym podziałem na prawicę i lewicę.
Wierzę, że sztandar został dziś wzniesiony. Będziemy bronić go radośnie, poetycznie. Ponieważ są tacy, którzy wobec marszu rewolucji myślą, że aby zjednać poparcie należy przedstawić rozwiązania ostrożne; myślą, że powinno się przemilczać w propagandzie wszystko to, co mogłoby wzbudzać emocje łub wskazywać postawę energiczną i skrajną. Co za błąd! Narodów nikt nigdy bardziej nie poruszył, niż poeci i biada temu, kto nie potrafi wznieść poezji, która niszczy, poezji, która niesie obietnicę!
W owym ruchu poetyckim wznosimy nasze płomienne pragnienie Hiszpanii, składamy siebie w ofierze, przyj­mujemy wszelkie wyrzeczenia, i nasze będzie zwycięst­wo, którego nie uzyskamy w zbliżających się wyborach. W tych wyborach głosowanie wydaje się mniejszym złem. Lecz nie powstanie stąd nasza Hiszpania, ani nie będzie tam naszego ducha. Tam jest atmosfera mętna, już wyczerpana, jak w tawernie pod koniec pijackiej nocy. Nie tam jest nasze miejsce. Nie zamierzamy iść spierać się o zwyczajowe niesmaczne resztki brudnego bankietu. Nasze miejsce jest na zewnątrz, nawet jeśli, być może, przejdziemy mimochodem przez tamto. Nasze miejsce jest na wolnym powietrzu, pod czystym nocnym niebem, z bronią w ręku i na wysokości, w gwiazdach. Niech inni zajmują się nadal swoimi ucztami. My, na zewnątrz, w napiętej czujności, żarliwej i niezawodnej, już przeczuwamy brzask w rado­ści naszych dusz.“
29 października 1933 w Teatrze Comedia w Madrycie na kon­gresie założycielskim Falangi Hiszpańskiej.

José Antonio Primo de Rivera Fotografia
José Antonio Primo de Rivera 6
polityk hiszpański, ideolog narodowego syndykalizmu 1903 – 1936
„Lepiej umrzeć od marksistowskiej kuli niż prawicowego poklepywania.“ Źródło: Jacek Bartyzel, [http://www. legitymizm. org/franco-falanga Franco i Falanga]


Podobni autorzy