José Antonio Primo de Rivera cytaty

José Antonio Primo de Rivera Fotografia
6  0

José Antonio Primo de Rivera

Data urodzenia: 24. Kwiecień 1903
Data zgonu: 20. Listopad 1936

Reklama

José Antonio Primo de Rivera y Sáenz de Heredia, od 1930 markiz de Estella – hiszpański polityk, jeden z twórców i czołowych ideologów narodowego syndykalizmu, lider narodowo-syndykalistycznej partii Falange Española.

Był synem generała Miguela Primo de Rivery, markiza de Estella, premiera Hiszpanii w latach 1923-1930.

W 1933 założył Falange Española , partię opartą na narodowo-syndykalistycznej ideologii. W 1934 Falanga połączyła się z Juntas de Ofensiva Nacional-Sindicalista, tworząc Falange Española de las Juntas de Ofensiva Nacional-Sindicalista , której Primo de Riviera został przewodniczącym. W wyborach 1936 Falanga zdobyła tylko 0,7% głosów, ale po zwycięstwie lewicowego Frontu Ludowego i wobec narastającego chaosu polityczno-gospodarczego, partia coraz bardziej zaczęła zyskiwać na znaczeniu, osiągając w lipcu 1936 liczbę 40 tysięcy członków [potrzebny przypis].

14 marca 1936 aresztowano go w związku z organizowanymi przez członków Falangi zamachami. 18 lipca 1936 wybuchła wojskowa rebelia przeciwko legalnemu lewicowemu rządowi i prezydentowi - Manuelowi Azañie. 3 października Primo de Rivera został formalnie oskarżony. 18 listopada skazano go na śmierć przez rozstrzelanie, a 20 listopada wyrok ten wykonano [potrzebny przypis]

Po śmierci jego postać urosła do rangi legendy jako "męczennika antykomunistycznej Krucjaty", poległego w imię "Boga i Hiszpanii" . Obecnie ciało Josè Antonio Primo de Rivery spoczywa w Dolinie Poległych, monumentalnym mauzoleum poświęconym ofiarom hiszpańskiej wojny domowej.

Podobni autorzy

Georges Sorel Fotografia
Georges Sorel4
socjolog francuski
Zygmunt Balicki Fotografia
Zygmunt Balicki4
polski socjolog, publicysta, polityk, działacz narodowy
Wasił Lewski Fotografia
Wasił Lewski
rewolucjonista bułgarski
Michel Aflak Fotografia
Michel Aflak3
arabski polityk i publicysta
Adolf Hitler Fotografia
Adolf Hitler83
kanclerz Rzeszy, twórca i dyktator III Rzeszy niemieckiej

Cytaty José Antonio Primo de Rivera

„Lepiej umrzeć od marksistowskiej kuli niż prawicowego poklepywania.“

— José Antonio Primo de Rivera
Źródło: Jacek Bartyzel, Franco i Falanga http://www.legitymizm.org/franco-falanga

Reklama

„Ruch, który dzisiaj tworzymy, który nie jest partią, lecz właśnie ruchem i który możemy nazwać anty-partią, nie jest ani prawicowy, ani lewicowy. Dlatego, że w gruncie rzeczy prawica jest dążeniem do zachowania organizacji ekonomicznej, chociaż jest niesprawiedliwa, a lewica jest w istocie pragnieniem zniszczenia organizacji ekonomi­cznej, chociaż zniszczenie jej pociągnie za sobą znisz­czenie wielu rzeczy dobrych. Następnie ozdabia się to, zarówno u jednych, jak i drugich, całym szeregiem względów duchowych. Wszyscy, którzy słuchają nas z dobrą wiarą wiedzą, że wszystkie te względy duchowe mieszczą się w naszym ruchu, lecz nasz ruch w żadnym wypadku nie zwiąże swoich losów z interesami jakiejś grupy lub klasy, które kryją się pod powierzchownym podziałem na prawicę i lewicę.
Wierzę, że sztandar został dziś wzniesiony. Będziemy bronić go radośnie, poetycznie. Ponieważ są tacy, którzy wobec marszu rewolucji myślą, że aby zjednać poparcie należy przedstawić rozwiązania ostrożne; myślą, że powinno się przemilczać w propagandzie wszystko to, co mogłoby wzbudzać emocje łub wskazywać postawę energiczną i skrajną. Co za błąd! Narodów nikt nigdy bardziej nie poruszył, niż poeci i biada temu, kto nie potrafi wznieść poezji, która niszczy, poezji, która niesie obietnicę!
W owym ruchu poetyckim wznosimy nasze płomienne pragnienie Hiszpanii, składamy siebie w ofierze, przyj­mujemy wszelkie wyrzeczenia, i nasze będzie zwycięst­wo, którego nie uzyskamy w zbliżających się wyborach. W tych wyborach głosowanie wydaje się mniejszym złem. Lecz nie powstanie stąd nasza Hiszpania, ani nie będzie tam naszego ducha. Tam jest atmosfera mętna, już wyczerpana, jak w tawernie pod koniec pijackiej nocy. Nie tam jest nasze miejsce. Nie zamierzamy iść spierać się o zwyczajowe niesmaczne resztki brudnego bankietu. Nasze miejsce jest na zewnątrz, nawet jeśli, być może, przejdziemy mimochodem przez tamto. Nasze miejsce jest na wolnym powietrzu, pod czystym nocnym niebem, z bronią w ręku i na wysokości, w gwiazdach. Niech inni zajmują się nadal swoimi ucztami. My, na zewnątrz, w napiętej czujności, żarliwej i niezawodnej, już przeczuwamy brzask w rado­ści naszych dusz.“

— José Antonio Primo de Rivera
29 października 1933 w Teatrze Comedia w Madrycie na kon­gresie założycielskim Falangi Hiszpańskiej.

„Life is not a firework to be let off at the end of a party.“

— José Antonio Primo de Rivera
Antony Beevor, The Battle for Spain: The Spanish Civil War 1936-1939 (2006), p. 111.

Dzisiejsze rocznice
 Clarín Fotografia
Clarín
1852 - 1901
Edward Grey Fotografia
Edward Grey3
1862 - 1933
Siméon Denis Poisson Fotografia
Siméon Denis Poisson
fizyk i matematyk francuski 1781 - 1840
Andrzej Maksymilian Fredro Fotografia
Andrzej Maksymilian Fredro66
polski pisarz polityczny 1620 - 1679
Następne dziesiejsze rocznice
Podobni autorzy
Georges Sorel Fotografia
Georges Sorel4
socjolog francuski
Zygmunt Balicki Fotografia
Zygmunt Balicki4
polski socjolog, publicysta, polityk, działacz narodowy
Wasił Lewski Fotografia
Wasił Lewski
rewolucjonista bułgarski
Michel Aflak Fotografia
Michel Aflak3
arabski polityk i publicysta