John Watson cytaty

John Watson Fotografia
2  0

John Watson

Data urodzenia:9. Styczeń 1878
Data zgonu:25. Wrzesień 1958

John Broadus Watson - amerykański psycholog, twórca behawioryzmu. Profesor Johns Hopkins University w Baltimore. W 1913 w odczycie Psychologia jak ją widzi behawiorysta, przedstawił własną koncepcję psychologii, która odrzucała analizowanie świadomości i introspekcję, jako metodę subiektywną i nienaukową, skupia się natomiast na zachowaniach oraz czynnikach, które je warunkują - sytuacjach. Odczyt ten traktuje się jako symboliczne narodzenie behawioryzmu.

Uważał, że zachowanie przybiera postać S - R. Gdzie S to bodziec zaś R to reakcja .

Swoje teorie potwierdził słynnym eksperymentem na jedenastomiesięcznym dziecku - Małym Albercie , który był umieszczony w szpitalu. Eksperyment Watsona i jego asystentki, najpierw doktorantki, później też żony Rosalie Rayner polegała na uczeniu Alberta lęku przed szczurem poprzez warunkowanie klasyczne. Gdy w polu widzenia dziecka pojawiał się szczur, Watson uderzał w gong, wywołując straszny hałas, który jest bodżcem bezwarunkowym dla reakcji lękowej u dziecka. Albert zaczął szybko bać się szczura. Nastąpiła także generalizacja tego lęku na inne przedmioty podobne do szczura

Watson nigdy nie wygasił lęku u Alberta. Obecnie eksperymenty takie są w psychologii zakazane ze względów etycznych.

Watson został wyrzucony ze swojej rodzimej uczelni po tym jak nawiązał romans ze swoją doktorantką Rosalie Rayner. Listy miłosne Watsona do Rosalie znalazła jego żona i ujawniła na rozprawie rozwodowej. Fragmenty owych listów zostały opublikowane w prasie co wywołało skandal. Tego nie zniosły ówczesne władze uniwersyteckie.

Cytaty John Watson

Dzisiejsze rocznice
Icchak Szamir Fotografia
Icchak Szamir2
polityk izraelski 1915 - 2012
Ève Curie Fotografia
Ève Curie3
francuska pisarka i dziennikarka 1904 - 2007
Albert Szent-Györgyi Fotografia
Albert Szent-Györgyi3
biochemik węgierski, noblista 1893 - 1986
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy
William James Fotografia
William James26
filozof i psycholog amerykański
Bruno Bettelheim Fotografia
Bruno Bettelheim2
amerykański psychoanalityk
Rollo May Fotografia
Rollo May4
amerykański psycholog i psychoterapeuta