Jacques Prévert cytaty

Jacques Prévert Fotografia
2  0

Jacques Prévert

Data urodzenia: 4. Luty 1900
Data zgonu: 11. Kwiecień 1977

Reklama

Jacques Prévert – francuski poeta, twórca dialogów filmowych i scenarzysta.

Jego twórczość powiązana jest z surrealizmem i absurdyzmem – był członkiem Collège de pataphysique, elitarnej grupy francuskich twórców, zajmującej się studiami 'patafizycznymi i skupiającej osobowości takie jak Eugène Ionesco, Boris Vian czy René Clair. W 1953 osiągnął w tym szacownym klubie godność Satrapy.

Poezja była dla niego „językiem, który śpiewa” . Pisał o życiu codziennym, miłości, Paryżu, często w formie piosenek lub wierszy nadających się do bezpośredniej adaptacji jako teksty piosenek. Do niektórych z nich dopisano muzykę – zrobili to m.in. Joseph Kosma, Christiane Verger oraz Hanns Eisler. Powstałe w ten sposób piosenki wykorzystywali w swoich repertuarach Yves Montand i Édith Piaf. Wielkim przebojem i standardem stała się piosenka Les Feuilles Mortes z muzyką Kosmy i pierwotnym wykonaniem Montanda w filmie Les Portes de la Nuit. Polski przekład, autorstwa Jeremiego Przybory, nosi tytuł Jesienne liście i był wykonywany m.in. przez Krystynę Jandę. Angielska wersja tego standardu to Autumn Leaves. W Polsce utwór do słów Preverta Trzy zapałki wykonywała również grupa TSA.

Od ok. 1928 roku Prévert tworzył także scenariusze i dialogi filmowe – m.in. do filmów w reżyserii Marcela Carné, Paula Grimault oraz swojego brata Pierre’a.

Wiele z jego wierszy zaliczane jest do lektury podstawowej we francuskich szkołach. Niektóre, np. Page d'écriture wykorzystywane są często w podręcznikach do nauki języka francuskiego.

12 października 1948 roku wypadł z okna i w rezultacie doznanych urazów spędził kilka dni w stanie śpiączki. Spowodowało to u niego poważne następstwa neurologiczne.

Życie spędził w Paryżu i wiosce Omonville-la-Petite na przylądku La Hague, na północy Francji, gdzie mieści się obecnie jego muzeum. Był nałogowym palaczem. Zmarł na raka płuc.

Cytaty Jacques Prévert

„Nawet, jeśli szczęście zapomni o tobie na chwilę, ty nigdy o nim nie zapominaj.“

— Jacques Prévert
Źródło: Helen Jones, Jacques Prévert [w:] 501 wielkich pisarzy pod red. Juliana Patricka, wyd. MWK, Warszawa, 2009, ISBN 978-83-61095-33-3, s. 359, tłum. Hanna Pawlikowska-Gannon, Julita Degórska, Małgorzata Koenig

Reklama
Reklama
Reklama
Dzisiejsze rocznice
Budd Schulberg Fotografia
Budd Schulberg
1914 - 2009
Miguel Enríquez Fotografia
Miguel Enríquez
1944 - 1974
Andrzej Iwiński1
1934 - 2013
Farley Granger Fotografia
Farley Granger
1925 - 2011
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy
Albert Dupontel Fotografia
Albert Dupontel1
francuski aktor, reżyser i scenarzysta