Jacques-Bénigne Bossuet cytaty

Jacques-Bénigne Bossuet Fotografia
8  0

Jacques-Bénigne Bossuet

Data urodzenia: 27. Wrzesień 1627
Data zgonu: 12. Kwiecień 1704
Natępne imiona:Jacques B. Bossuet

Reklama

Jacques-Bénigne Bossuet – francuski duchowny katolicki, biskup, teolog, wychowawca i nadworny kaznodzieja Ludwika XIV a także wpływowy myśliciel polityczny, według którego najlepszym i najbardziej naturalnym ustrojem miała być monarchia absolutna; członek Akademii Francuskiej.

Bossuet był wpływową osobistością na dworze Ludwika XIV – nie tylko dzięki bliskim stosunkom z monarchą, ale również jego metresami: pierwszą Athénaïs, markizą Montespan, przeciw której intrygował kilka lat później i drugą Françoise, markizą Maintenon, przyszłą żoną króla. W latach siedemdziesiątych XVII wieku Bossuet prowadził ożywioną korespondencję z Leibnizem, który snuł plany pojednania chrześcijan. Jej efektem była jednak tylko pewna liczba nawróceń wśród hugenotów; różnice w świecie chrześcijańskim i bezkompromisowość zajmowanych stanowisk była zbyt wielka, by plany filozofa mogły się ziścić.

Bossuet był jednym z pierwszych teologów, którzy użyli argumentów religijnych dla uzasadnienia monarchii absolutnej – ponieważ władza pochodzi od Boga, król obdarzony jest boskością i każdy katolik powinien mu się podporządkować. Jest autorem pierwszej historii powszechnej w katolickim ujęciu pt. Discours sur l'histoire universelle, którą po raz pierwszy wydano w Paryżu w 1681 r. Powstało ono z myślą o delfinie, synu Ludwika XIV, dla wyrobienia w nim myśli politycznej i historycznej. Na polski zostało przetłumaczone przez Z. Linowskiego w 1772 r. pt. Uwagi nad historią powszechną. Uznawał opatrzność Bożą za zwornik zasadniczo odrębnych dziejów świeckich i historii świętej. Historia Święta, to uniżenie Chrystusa i cierpienie Kościoła – jest ona najlepiej widoczna w perspektywie Krzyża. Bossuet próbuje również ukazać, że w wymiarze świeckim od czasów Karola Wielkiego Francja przejęła dziedzictwo Imperium Rzymskiego.

Bossuet był znany jako wybitny mówca. Mawiano, że nie ma we Francji wybitnej osobistości, nad której grobem nie wygłosiłby Bossuet płomiennej mowy.

Cytaty Jacques-Bénigne Bossuet

„Najgłębsza nuda jest jądrem życia.“

— Jacques-Bénigne Bossuet
Źródło: M. A. Couturier, Se Garder Libre

„Największą słabością z wszystkich jest strach przed okazaniem się zbyt słabym“

— Jacques-Bénigne Bossuet
Źródło: Politique Tirée de l'Écriture Sainte (1679, opublikowane w 1709)

Reklama

„Dobre ustawy, doprowadzone do skrajności psują wszystko.“

— Jacques-Bénigne Bossuet
Źródło: Politique Tirée de l'Écriture Sainte (1679, opublikowane w 1709)

Reklama

„The inexorable boredom that is at the core of life.“

— Jacques-Bénigne Bossuet
As quoted in A Book of French Quotations (1963) edited by Norbert Guterman

„Only great souls know the grandeur there is in charity.“

— Jacques-Bénigne Bossuet
Quoted in Quote Unquote : A Handbook of Quotations (2007) by M. P. Singh, p. 96

„In the midst of the disguises and artifices that reign among men, it is only attention and vigilance that can save us from surprises.“

— Jacques-Bénigne Bossuet
[http://books.google.com/books?id=3jiGsoP_ExgC&pg=PA132&lpg=PA132&dq=%22In+the+midst+of+the+disguises+and+artifices+that+reign+among+men,+it+is+only+attention+and+vigilance+that+can+save+us+from+surprises.%22&source=bl&ots=4D_c7UqG_l&sig=22Djfz_VN-rbiENWgWqpn4s93KI&hl=en&ei=mDZ7S-vRHqX20wSg8t2pCQ&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=1&ved=0CAcQ6AEwAA#v=onepage&q=%22In%20the%20midst%20of%20the%20disguises%20and%20artifices%20that%20reign%20among%20men%2C%20it%20is%20only%20attention%20and%20vigilance%20that%20can%20save%20us%20from%20surprises.%22&f=false Politics Drawn from the very words of Holy Scripture edited by Patrick Riley (1990)]

Reklama
Dzisiejsze rocznice
Maurice Wilkins Fotografia
Maurice Wilkins
biochemik brytyjski, noblista 1916 - 2004
Mirosław Baka Fotografia
Mirosław Baka10
polski aktor 1963
Glenn Miller Fotografia
Glenn Miller2
amerykański muzyk jazzowy, puzonista, lider big bandu 1904 - 1944
Licio Gelli Fotografia
Licio Gelli
1919 - 2015
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy
Aleksander Posacki3
polski jezuita, teolog katolicki, filozof
Hans Küng Fotografia
Hans Küng5
szwajcarski teolog katolicki
Karl Rahner Fotografia
Karl Rahner4
niemiecki teolog katolicki, jezuita
Tadeusz Guz5
ksiądz katolicki, filozof, teolog
Jan Wojciech Balicki25
polski duchowny katolicki, teolog, błogosławiony Kościoł...