Hugo Chávez cytaty

Hugo Chávez Fotografia
40  0

Hugo Chávez

Data urodzenia: 28. Lipiec 1954
Data zgonu: 5. Marzec 2013

Reklama

Hugo Rafael Chávez Frías – wenezuelski wojskowy i polityk socjalistyczny. Dowódca nieudanego zamachu stanu z 1992. W latach 1999–2013 był prezydentem Wenezueli. Był także przywódcą ruchu rewolucyjnego, zwanego „rewolucją boliwariańską”.

Urodził się w rodzinie robotniczej w Sabanecie w Barinas. Po ukończeniu akademii wojskowej brał udział w walkach z leninowskimi rebeliantami i został awansowany na stopień oficerski. Szybko stał się krytykiem panującego w Wenezueli systemu politycznego i założył tajny Boliwariański Ruch Rewolucyjny. W 1992 roku zorganizował nieudany zamach stanu, za który został uwięziony. Po wyjściu na wolność utworzył Ruch Piątej Republiki, a w 1998 roku został wybrany na prezydenta kraju. Początkowo prowadził politykę gospodarczą zbliżoną do trzeciej drogi, jednak po wymierzonym w jego rządy zamachu stanu w 2002 roku przyjął socjalistyczny kurs w gospodarce. W trakcie kolejnych kadencji wprowadził Misje Boliwariańskie, Rady Komunalne, przeprowadził reformę rolną, nacjonalizację wielu kluczowych gałęzi przemysłu, wspomagał budowę spółdzielni. Dzięki funduszom pozyskanym z ropy naftowej zwiększył wydatki publiczne na opiekę zdrowotną i edukację, a jego administracji udało się znacznie zmniejszyć ubóstwo.

Na arenie międzynarodowej zawiązał sojusz z lewicowymi rządami latynoamerykańskimi – Kubą, Boliwią, Ekwadorem i Nikaraguą. Z jego inicjatywy utworzone zostały organizacje takie jak Unia Narodów Południowoamerykańskich, Alianza Bolivariana para los Pueblos de Nuestra América i Bank Południa.

Cytaty Hugo Chávez

Reklama

„Papież wcale nie jest ambasadorem Chrystusa na Ziemi. Jezus nie potrzebuje takiego ambasadora.“

— Hugo Chávez
Źródło: [http://www. polskatimes. pl/pap/282222, prezydent-wenezueli-papiez-wcale-nie-jest-przedstawicielem, id, t. html polskatimes. pl, 15 lipca 2010]

Reklama

„Implanty piersi to potworność.“

— Hugo Chávez
Źródło: „Forum”, 4 kwietnia 2011.

Reklama

„Powinniśmy pamiętać Władimira Lenina i wrócić do jego idei, zwłaszcza, jeśli chodzi o antyimperializm.“

— Hugo Chávez
w Moskwie, na otwarciu ośrodka kulturalnego imienia południowoamerykańskiego rewolucjonisty Simona Bolivara.

„Złudzenie Obamą się skończyło.“

— Hugo Chávez
Źródło: „Forum”, 18 stycznia 2010

Natępna
Dzisiejsze rocznice
Edwin Howard Armstrong Fotografia
Edwin Howard Armstrong
amerykański radiotechnik 1890 - 1954
Józef Glemp Fotografia
Józef Glemp23
polski duchowny katolicki, kardynał 1929 - 2013
Zsa Zsa Gabor Fotografia
Zsa Zsa Gabor13
aktorka amerykańska pochodzenia węgierskiego 1917 - 2016
Philip Freneau Fotografia
Philip Freneau
1752 - 1832
Następnych dzisiejszych rocznic