Heitor Villa-Lobos cytaty

Heitor Villa-Lobos Fotografia
1  0

Heitor Villa-Lobos

Data urodzenia:5. Marzec 1887
Data zgonu:17. Listopad 1959

Hector Villa-Lobos – brazylijski kompozytor, pianista-samouk, najwybitniejszy XX-wieczny kompozytor brazylijski i najsławniejszy kompozytor Ameryki Południowej, jeden z największych znawców folkloru brazylijskiego.

W szóstym roku życia rozpoczął naukę gry na wiolonczeli pod kierunkiem ojca Raúla , nieco później próbował grać na fortepianie i klarnecie. Wbrew woli matki, w wieku 18 lat został wędrownym muzykiem. Zamieszkał u ciotki Zizinhi . Grywał zarobkowo w zespołach teatralnych, kawiarnianych i hotelowych. gdzie po raz pierwszy zetknął się z muzyką kompozytorów późnego romantyzmu. W latach 1905-13 uczestniczył w wyprawach naukowych do różnych stanów Brazylii i Amazonii, gdzie studiował folklor muzyczny plemion indiańskich. W 1913 poślubił pianistkę Lucílię Guimarães

W 1922 udaje się do Paryża na stypendium rządowe . Twórczość Lobosa zyskuje tu uznanie i powodzenie. W 1927 odbywają się w Paryżu dwa festiwale jego muzyki, w 1929 - koncert kompozytorski. Zetknięcie z twórczością Milhauda i podróże do Europy w latach dwudziestych umocniły jego upodobania muzyczne.

Po powrocie do Brazylii w 1930 r. Villa Lobos poświęcił się aż do końca życia nauczaniu i intensywnemu komponowaniu.

W 1931 został naczelnym inspektorem i dyrektorem wychowania muzycznego w szkołach w Rio de Janeiro. W 1936 reprezentował Brazylię na Międzynarodowym Kongresie Szkolnictwa Muzycznego w Pradze. Położył wielkie zasługi w organizację brazylijskiego szkolnictwa muzycznego, zrewolucjonizował tam metodę nauczania muzyki, biorąc za podstawę edukacji własny zbiór opracowań brazylijskich i innych melodii ludowych.

W 1919 r. poznał pianistę Artura Rubinsteina, który został wielkim admiratorem i propagateorem jego muzyki na całym świecie. Villa-Lobosa napisał dla niego swój najdłuższy i najbardziej złożony utwór fortepianowy pt. Rudepoêma , będący portretem osobowości wielkiego pianisty. Premiera utworu miała miejsce w Paryżu 1927.

Cytaty Heitor Villa-Lobos

Dzisiejsze rocznice
Aravind Adiga1
indyjski pisarz i dziennikarz 1974
Tadeusz Hołuj1
1916 - 1985
Antoine André Fotografia
Antoine André1
1858 - 1943
Następnych dzisiejszych rocznic
Podobni autorzy
Witold Lutosławski Fotografia
Witold Lutosławski1
polski kompozytor
Leonard Bernstein Fotografia
Leonard Bernstein1
amerykański kompozytor, pianista, dyrygent
Ferruccio Busoni Fotografia
Ferruccio Busoni1
kompozytor i pianista włoski
Aleksander Lasoń2
polski kompozytor, pianista, dyrygent i pedagog
Benjamin Britten Fotografia
Benjamin Britten1
brytyjski kompozytor i pianista
Johannes Brahms Fotografia
Johannes Brahms2
niemiecki kompozytor
Igor Strawinski Fotografia
Igor Strawinski1
rosyjski kompozytor, pianista i dyrygent