Carlos Castaneda cytaty

Carlos Castaneda Fotografia

14   0

Carlos Castaneda

Data urodzenia: 25. Grudzień 1925
Data zgonu: 27. Kwiecień 1998

Carlos Castaneda – antropolog amerykański, autor serii kontrowersyjnych książek opisujących jego naukę szamanizmu wśród Indian z Meksyku.

W 1960 miał on spotkać szamana z plemienia Yaqui o imieniu don Juan Matus. Jego doświadczenia z don Juanem stały się rzekomo inspiracją do napisania książek, z których jest znany[potrzebny przypis]. Twierdził, że odziedziczył po don Juanie pozycję naguala, przywódcy grupy „widzących”. Terminu nagual używał również jako określenia tego co jest niepoznawalne, nieznane i niemożliwe do poznania; twierdził, że dla jego grupy „widzących” don Juan był w pewnym sensie połączeniem z niepoznawalnym. Zwrot nagual jest używany przez antropologów jako określenie szamana czy czarownika, który jest zdolny do zmiany kształtów lub przybrania formy zwierzęcej, a także do określenia formy w jaką szaman może się przekształcić.

Prace Castanedy zawierają opisy paranormalnych lub magicznych doświadczeń, kilkunastu technik psychologicznych, tolteckich rytuałów magicznych, szamanizmu oraz doświadczeń z psychodelikami . Prace Carlosa Castanedy zostały sprzedane w 8 milionach egzemplarzy, przetłumaczono je na 17 języków, w tym polski.

Cytaty Carlos CastanedaCarlos Castaneda Fotografia
Carlos Castaneda14
antropolog amerykański pochodzenia brazylijskiego 1925 – 1998


Podobni autorzy