Harold Wilson cytaty

Harold Wilson Fotografia

3   0

Harold Wilson

Data urodzenia: 11. Marzec 1916
Data zgonu: 24. Maj 1995
Natępne imiona: James Harold Wilson

James Harold Wilson, baron Wilson of Rievaulx, KG, OBE – polityk brytyjskiej Partii Pracy, premier Wielkiej Brytanii w okresie od 16 października 1964 do 19 czerwca 1970 i od 4 marca 1974 do 5 kwietnia 1976 r.

Za rządów Wilsona nastąpił gwałtowny zwrot w polityce państwa w stosunku do związków zawodowych i organizacji pracodawców. Zatwierdzono także ustawę mającą zapobiegać dyskryminacji ze względu na płeć. Wielka Brytania wpadła jednak w kryzys finansowy. Kolejne problemy wywołała jednostronna deklaracja niepodległości ogłoszona przez białą mniejszość w Rodezji oraz walki w Irlandii Północnej. Spowodowało to utratę na cztery lata władzy przez Partię Pracy.

Wilson powrócił na fotel premiera, ale w 1976 nagle i niespodziewanie złożył dymisję, podobno ze względu na stan zdrowia. Dziś natomiast bardziej prawdopodobnym jest, że dymisję wymusił brytyjski kontrwywiad MI5, który miał Wilsonowi za złe głównie politykę pojednania z Irlandią. Jeden z byłych agentów ujawnił, że MI5 organizował strajk powszechny w Irlandii Północnej, by zachwiać rządem Wilsona, a także że przy pomocy usłużnych dziennikarzy sugerowano, że premier jest agentem KGB.

W ostatnich latach życia dosięgła go choroba Alzheimera.

Cytaty Harold Wilson


Harold Wilson Fotografia
Harold Wilson3
polityk brytyjski, premier Wielkiej Brytanii 1916 – 1995


Harold Wilson Fotografia
Harold Wilson3
polityk brytyjski, premier Wielkiej Brytanii 1916 – 1995

Podobni autorzy