Hans Urs von Balthasar cytaty

Hans Urs von Balthasar Fotografia
0  0

Hans Urs von Balthasar

Data urodzenia: 12. Sierpień 1905
Data zgonu: 26. Czerwiec 1988

Reklama

Hans Urs von Balthasar – teolog szwajcarski, duchowny katolicki, mianowany kardynałem przez Jana Pawła II, sługa Boży Kościoła katolickiego.

Kształcił się w szkołach zakonnych – benedyktyńskiej w Engelbergu i jezuickiej w Feldkirch; ponadto studiował na uniwersytetach w Wiedniu i Berlinie. W Lyonie obronił doktorat z teologii. W październiku 1929 wstąpił do zakonu jezuitów, odbył nowicjat w Feldkirch. 26 lipca 1936 przyjął święcenia kapłańskie; pracował jako kapelan uniwersytecki w Bazylei, w 1947 zakładał wydawnictwo Johannes Verlag w Einsiedeln. W 1948 założył Wspólnotę św. Jana. W 1950 opuścił zakon i został inkardynowany do diecezji Chur. Wykładał teologię na wielu uczelniach, był autorem wysoko cenionych publikacji teologicznych . Jako jedyny spośród wybitnych teologów europejskich nie został zaproszony do udziału w obradach II soboru watykańskiego. Był doktorem honoris causa szkół teologicznych w Edynburgu, Fryburgu, Münsterze oraz Amerykańskiego Uniwersytetu Katolickiego w Waszyngtonie. Został mianowany członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej , współpracował przy powstaniu pisma „Communio”, otrzymał Nagrodę Pawła VI i Nagrodę Mozarta.

Był autorem 90 książek i 550 artykułów, tłumaczem 100 dzieł innych autorów. Henri de Lubac nazwał go „największym erudytą XX wieku”.

Znaczny wpływ na jego prace teologiczne wywarła wymiana poglądów z teolożką i lekarką, szwajcarską mistyczką i wizjonerką Adrienne von Speyr .

29 maja 1988 Jan Paweł II ogłosił jego nominację kardynalską. Ze względu na podeszły wiek ks. Balthasar został zwolniony z obowiązku przyjęcia sakry biskupiej; nie dożył uroczystości konsystorza, zmarł dwa dni wcześniej. Warto dodać, że sam nominacji przyjąć nie chciał - odmówił kilkakrotnie. Zgoda w 1988 miała być wyrazem posłuszeństwa wobec papieża. Kiedy już zgodził się kapelusz kardynalski przyjąć, był z tego niezadowolony, uważał, że na niego nie zasłużył. Powiedział wtedy, że liczy na rychłą śmierć [potrzebny przypis].

Został pochowany na cmentarzu Hofkirche w Lucernie. Miał zostać kardynałem diakonem S. Nicola in Carcere.

20 marca 2018 rozpoczęto jego proces beatyfikacyjny, wnioskodawcą jest stowarzyszenie "Le Porte del Cielo" z Fara in Sabina we Włoszech.

Podobni autorzy

Hans Küng Fotografia
Hans Küng5
szwajcarski teolog katolicki
Yves Congar Fotografia
Yves Congar16
francuski teolog katolicki, dominikanin, kardynał
Huldrych Zwingli Fotografia
Huldrych Zwingli
szwajcarski teolog i humanista, działacz reformacji
John Henry Newman Fotografia
John Henry Newman10
angielski teolog katolicki, filozof, kardynał
Karl Barth Fotografia
Karl Barth4
szwajcarski teolog protestancki

Cytaty Hans Urs von Balthasar

Reklama
Reklama
Reklama
Natępna
Dzisiejsze rocznice
Andrzej Pilipiuk Fotografia
Andrzej Pilipiuk63
polski pisarz 1974
Henryk IV Lancaster Fotografia
Henryk IV Lancaster2
król Anglii 1366 - 1413
Następne dziesiejsze rocznice
Podobni autorzy
Hans Küng Fotografia
Hans Küng5
szwajcarski teolog katolicki
Yves Congar Fotografia
Yves Congar16
francuski teolog katolicki, dominikanin, kardynał
Huldrych Zwingli Fotografia
Huldrych Zwingli
szwajcarski teolog i humanista, działacz reformacji